01.04.2025 / 14:21 BiH - IGK

U Kanadi april proglašen mjesecom borbe protiv genocida

U Kanadi april proglašen mjesecom borbe protiv genocida
Foto: FENA

Kultura sjećanja na genocidu Srebrenici nije samo zbog spomena na žrtve, nego i lekcije da se nikada i nikome ne ponovi. 

April je u Kanadi proglašen mjesecom borbe protiv genocida. Genocid u Srebrenici zajedno sa pet drugih največih genocida dvadesetog stoljeća se komemoriše i izučava svakog aprila u Kanadi.

Parlament Kanade je 2010. godine jednoglasno usvojio Rezoluciju o genocidu u Srebrenici kojom je 11. juli proglašen kanadskim Danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucijom Parlamenta Kanade 2015. godine april je proglašen mjesecom borbe protiv genocida. Istom rezolucijom genocid u Srebrenici zajedno sa pet drugih najvećih genocida dvadesetog stoljeća se obilježava i izučava svakog aprila u Kanadi.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2024. godine usvojila Rezoluciju kojom je 11. juli proglašen Internacionalnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Kanada je bila jedan od ponosnih sponzora Rezolucije, podsjećaju iz Instituta za istraživanje genocida Kanada (IGK).

Ovogodišnji mesec borbe protiv genocida IGK je posvetio implementaciji Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Genocidu u Srebrenici.

U cilju očuvanja, jačanja i promovisanja istine o genocidu u Srebrenici i pravde za žrtve toga zločina IGK je počeo projekat pod nazivom "Udžbenik o Genocidu u Srebreneci" na bosanskom i engleskom jeziku.

- Cilj projekta je informisanje kanadske i međunarodne javnosti o Genocidu u Srebrenici i njegovim implikacijama. Odbranit, jačati i promovisati istinu o Genocidu u Srebrenici znači odbraniti mir, u BiH, Evropi i svijetu. Lekcije genocida u Srebrenici danas stoje kao važna opomena i poziv na odgovornost svih nas da radimo na prevenciji genocida i drugih ratnih zločina. IGK ostaje posvećen misiji čuvanju istine i istraživanju zločina Genocida u Srebrenici i svijetu. Istovremeno radimo na podizanju svijesti o važnosti rada protiv govora mržnje i negiranja genocida - ističu iz IGK-a.

Kanada je primjer kako se institucionalno treba odnositi prema kulturi sjećanja upotrebom naučno istraživačkih, sudskih i historijskih činjenica.

- IGK je ujedinio sve značajnije institucije, organizacije i pojedince, prijatelje i aktiviste istine i pravde u Kanadi u procesu borbe protiv negiranja genocida i revizije sudskih, naučno istraživačkih i historijskih činjenica. To je značajan korak u nastajanju tako potrebne koalicije za mir, sigurnost i saradnju utemeljene na istini i pravdi. Genocid u Bosni i Hercegovini je grijeh čovječanstva, a krivnja zločinaca, naglasili su iz IGK-a.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo