26.03.2025 / 14:19 Politika - BHANSA saopštila

BiH u problemu zbog duga RS, moguća obustava zračnog prometa

BiH u problemu zbog duga RS, moguća obustava zračnog prometa
Foto: Arhiv

Bosna i Hercegovina suočila se s ozbiljnim finansijskim posljedicama nakon što je Međunarodni centar za rješavanje investicionih sporova (ICSID) donio presudu kojom je država obavezana na isplatu preko 53,1 milion eura u korist tužitelja Viaduct d.o.o. Portorož.

Zbog svakodnevnih kamata, dug je do danas narastao na više od 108 miliona KM, a pitanje odgovornosti za plaćanje ovog iznosa i dalje ostaje neriješeno.

BHANSA je službeno obaviještena od strane EUROCONTROL-a da je, na osnovu sudske odluke, naloženo zamrzavanje svih daljih isplata prema Agenciji, kao rezultat arbitražne presude donesene u korist slovenačke kompanije "Viaduct."

"Iako BHANSA nije bila strana u ovom sporu, suočava se s mogućnošću blokade sredstava neophodnih za nesmetano odvijanje zračne plovidbe. Kako bi se pronašlo hitno rješenje i osigurao kontinuitet operacija, BHANSA intenzivno sarađuje s nadležnim institucijama. Javnost će biti blagovremeno informisana o svim daljnjim koracima”, saopćeno je iz BHANSA.

Podsjetimo, ovaj spor je nastao davanjem koncesije na vodama Vrbasa od strane Republike Srpske preduzeću ”Viaduct d.o.o. Portorož” za izgradnju i korištenje mini hidroelektrane. Dana 1. juna 2017. godine, tadašnja predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović potpisala je Sporazum o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu ”Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik iz Aankarana, Republika Slovenija i Boris Goljševček iz Pirana, Republika Slovenija, protiv tužene Bosne i Hercegovine” (ICSID CASE NO. ARB/16/36) pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu (Službeni glasnik BiH broj: 54/17), pri čemu je navedeno:

Član 3. “Vlada Republike Srpske će u ime Bosne i Hercegovine platiti sve troškove advokata, pravnih i finansijskih savjetnika, i drugih eksperata i konsultanata, kao i troškove vođenja Arbitražnog postupka, uključujući administrativne troškove i takse, troškove Arbitražnog tribunala, kao i sve druge troškove potrebne za vođenje Arbitražnog postupka.”

Član 4. “Sve eventualne novčane iznose (naknadu štete i/ili izgubljenu dobit sa kamatom, odštetu i drugo), koje bi na osnovu konačne arbitražne odluke, donesene u Arbitražnom postupku tužiocu bila dužna isplatiti Bosna i Hercegovina, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH, Vlada Republike Srpske se bezuslovno obavezuje da isplati u roku određenom arbitražnom odlukom.”

Član 5. “Svi eventualni troškovi Arbitražnog postupka, koji bi konačnom arbitražnom odlukom donesenom u Arbitražnom postupku bili dosuđeni u korist Bosne i Hercegovine, biće bezuslovno po dostavljanju dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštvu BiH, uplaćeni na račun Vlade RS.”

Uprkos jasnim odredbama potpisanog Sporazuma, Republika Srpska do danas nije izvršila obaveze preuzete 2017. godine, što dovodi do ozbiljnih finansijskih problema na nivou države. Vijeće ministara BiH je u više navrata pozvalo RS da izvrši plaćanje, ali nijedan od ovih zaključaka nije usvojen. Na sjednici održanoj 28. maja 2024. godine, prijedlog da se RS obaveže na hitno izvršenje arbitražne odluke nije prošao glasanje, što je dodatno usložnilo situaciju.

S obzirom na izbjegavanje obaveza od strane RS-a, pravni tim Viaduct d.o.o. Portorož pokrenuo je postupak prinudne naplate protiv BiH u Luksemburgu, gdje su sudski izvršioci već poduzeli prve korake u vezi s izvršenjem presude.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo