17.03.2025 / 08:54 Svijet - Mark Carney

Novi kanadski premijer za prvu posjetu odabrao Macrona, sastaju se u Parizu

Novi kanadski premijer za prvu posjetu odabrao Macrona, sastaju se u Parizu
Foto: Ilustracija
Novi kanadski premijer Mark Carney danas se sastaje s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom u Parizu kako bi razgovarali o jačanju ekonomskih, trgovinskih i odbrambenih veza između dviju zemalja.

Prekjučer je Carneyev ured najavio da će njegovo prvo inostrano putovanje na novoj dužnosti biti u Francusku, a zatim u Britaniju.

"Nastojimo ojačati dva naša najbliža i najdugotrajnija ekonomska i sigurnosna partnerstva", poručio je.

Carney i Macron trebali bi razgovarati o bilateralnim vezama i o umjetnoj inteligenciji, navodi ured kanadskog premijera. Elizejska palača je u saopćenju koje su objavili francuski mediji rekla da će čelnici također razgovarati o ratu u Ukrajini, kao i međunarodnim krizama i projektima koji su u centara strateškog partnerstva dviju zemalja.

Elizejska palača saopćila je da će Macron i Carney također razgovarati o velikim globalnim pitanjima, posebno s obzirom na UN-ovu konferenciju o oceanu koja će se održati u Nici od 9. do 13. juna.

Nakon Pariza, Carney ide u London na razgovore s britanskim premijerom Keirom Starmerom, zatim u kanadski arktički teritorij Nunavut, koji obuhvata više od 2 miliona kvadratnih kilometara i čini većinu kanadskog arktičkog arhipelaga.

"Moja posjeta Francuskoj i Britaniji ojačat će trgovinske, komercijalne i odbrambene veze s dva naša najjača i najpouzdanija partnera, a moja posjeta Nunavutu bit će prilika za jačanje suvereniteta i sigurnosti kanadskog Arktika i našeg plana za otvaranje punog ekonomskog potencijala Sjevera", rekao je Carney uoči putovanja.

(Vijesti.ba / HINA)

Izdvajamo