14.03.2025 / 16:12 Ekonomija - Zenica

Realiziran dogovor sa sastanka u Vladi FBiH, zeničkim rudarima isplaćene tri zaostale plaće

Realiziran dogovor sa sastanka u Vladi FBiH, zeničkim rudarima isplaćene tri zaostale plaće
Foto: FENA

Rudarima Rudnika mrkog uglja Zenica iz budžeta Federacije Bosne i Hercegovine, jučer i danas su isplaćene tri zaostale plaće te druge pripadajuće naknade - potvrdio je Feni i v. d. direktora RMU Zenica Mirsad Šahbazović.

Time je ispoštovan dogovor koji je u ponedjeljak, 10. marta, postignut na sastanku rukovodstva RMU Zenica i vladajućeg društva Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH, u Sarajevu u Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije, na kojem je prisustvovao i ministar Vedran Lakić.

-Dogovor o isplati tri plaće i pripadajućih naknada radnicima u potpunosti je ispoštovan. Radi se o plaćama za mjesece novembar i decembar prošle godine te januar ove godine - kazao Šahbazović.

RMU Zenica, u kojem je prekinuta proizvodnja uglja te koji je predviđen i za potpuno gašenje, ima oko 570 radnika, od kojih je trenutno na inspekcijskim i poslovima tehničkog održavanja angažirano njih oko 190, dok su preostali radnici na čekanju posla ili konačnog rješenja njihovog statusa.

Radnicima na čekanju posla isplaćuje se naknada u visini minimalne plaće u Federaciji BiH, dok su radnici koji su angažirani na održavanju jama “Raspotočje” i “Stara jama”, plaćeni u skladu s odredbama Kolektivnog ugovora za rudnike u sklopu Koncerna JP EPBiH.

-Imamo sastanke pa trenutno ne mogu kazati i kada ćemo krenuti s postupkom izvlačenje širokog čela iz jeme “Raspotočje”, a koje će biti premještena u rudnik Kreka - kazao je Šahbazović.

Prema planu i dogovoru od ponedjeljka, s tim bi se poslom trebalo početi 20. marta ove godine te će, prema projektu, čelo biti izmješteno u narednih šest mjeseci.

Zbog poslova izvlačenja širokog čela, kako je u razgovoru od ponedjeljaka najavio Šahbazović, bit će angažirano i oko 250 radnika koji su trenutno na čekanju posla.

Dogovor je predviđao i realiziranje isplata otpremnina te doprinosa za prošle godine penzionisane radnike zeničkog rudnika, koji je, dodaje, također, realiziran pa bi i ti ljudi uskoro trebali dobiti svoje penzije.


(Vijesti.ba / FENA)

 

Izdvajamo