11.03.2025 / 10:20 BiH - Institut za nestale osobe BiH

Do sada za ukop na dženazi u Potočarima spremni posmrtni ostaci četiri žrtve

Do sada za ukop na dženazi u Potočarima spremni posmrtni ostaci četiri žrtve
Foto: Vijesti.ba / Arhiv

U Komemorativnom centru u Tuzli proteklih dana identifikovane su dvije žrtve proteklog rata. Radi se o žrtvama bošnjačke nacionalnosti koje su nestale na području Srebrenice i Brčkog.

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine Emza Fazlić kazala je Feni da su obje žrtve identifikovane najprije putem DNK metode da bi potom posmrtne ostatke identifikovali i članovi njihovih porodica.

Najprije je identifikovan Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961. godine u Opetcima, Srebrenica. Nestao je u julu 1995. godine, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani 1998. godine iz sekundarne masovne grobnice Liplje, Zvornik.

Fazlić navodi kako je porodica Omerovića tek sada smogla snage za njegovu konačnu identifikaciju koju su godinama odlagali zbog nekompletnosti njegovog tijela.

Porodica je potvrdila i identitet Zekerije (Ramo) Begovića, rođenog 1954. godine u Brčkom. On je nestao 1992. godine, a njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su iz primarne masovne grobnice u Brčkom koju je u ljeto 1997. godine otkrio Haški tribunal.

- Porodica Hasiba Omerovića, nakon zvanične identifikacije, nakon svih ovih godina, dala je i svoju konačnu saglasnost za njegov ukop na kolektivnoj dženazi koja će biti održana u julu u Memorijalnom centru Srebrenica u Potočarima - kazala je Fazlić.

Posmrtni ostaci četiri žrtve spremni za ukop

Dodala je da su, prema saglasnostima koje su do sada dale porodice žrtava genocida, za ukop spremni posmrtni ostaci četiri žrtve.

- Svakako da ovaj broj nije konačan, te porodice i drugih žrtava koje su do sada identifikovane, još uvijek imaju vremena da daju svoju saglasnost i odluče se na konačan smiraj svojih najmilijih - navela je Fazlić.

Napomenula je da se u prostorijama Komemorativnog centra u Potočarima nalaze posmrtni ostaci još 11 žrtava koje su identifikovane i putem DNK metode i od strane njihovih porodica, ali još uvijek nisu date saglasnosti za njihov ukop.

Pojašnjava da razlog tome, kao što je bio slučaj i sa Hasibom Omerovićem, jeste nekompletnost njihovih tijela, pa se porodice odluče čekati još neko vrijeme u nadi da će u narednom periodu biti pronađeni i ostali dijelovi skeleta njihovih najmilijih.

Također, u Komemorativnom centru se nalaze posmrtni ostaci još 47 žrtava koje su identifikovane putem DNK metode, ali porodice nisu pristupile zvaničnoj identifikaciji ovih žrtava, a razlog tome je također nekompletnost njihovih tijela.

Nastavlja se traženje nestalih osoba

Institut za nestale osobe BiH apeluje na porodice svih žrtava genocida koje su do sada identificirane, a još uvijek nisu ukopane, da donesu konačnu odluku i posmrtne ostatke svojih najmilijih spuste u zemlju i tako im omoguće konačan smiraj.

- Institut za nestale osobe nastavlja potragu za nestalim osobama i garant smo da svi dijelovi skeleta koji budu pronađeni, svaki od njih, podliježe procesu identifikacije putem DNK metode. Ukoliko se utvrdi da ti posmrtni ostaci pripadaju ranije ukopanoj žrtvi oni joj svakako bivaju pridodani u procesima reekshumacija koji se u kontinuitetu vrše svake godine nakon kolektivne dženaze u Potočarima - navela je Fazlić.

Svake godine, 11. jula, u Memorijalnom centru u Potočarima se obilježava godišnjica genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica, te klanja dženaza i obavi ukop identificiranih žrtava genocida iz jula 1995. godine.

Prošle godine obilježena je 29. godišnjica genocida nad Bošnjacima, te klanjanja dženaza i obavljen ukop 14 identificiranih žrtava.

U Memorijalnom centru u Potočarima do sada je ukopano 6.765 žrtva genocida.

Prvi put je prošle godine 11. juli obilježen i kao „Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine“, nakon što je 23. maja Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo