Predsjednički izbori poništeni su u decembru zbog sumnje u miješanje Rusije u prilog Georgescuu, snažnom kritičaru NATO-a i zapadne podrške Ukrajini, koji je pobijedio u prvom krugu. Moskva to negira, prenosi Hina.
Tužioci su otvorili kaznenu istragu nakon što su izbori poništeni zbog optužbi da je bilo nepravilnosti, od prevare prilikom finansiranja predizborne kampanje, promicanja antisemitizma i govora mržnje do narušavanja ustavnog poretka.
Georgescua se trenutno ne smatra sumnjivcem.
Tužioci su u srijedu objavili da su pretražili 47 adresa ljudi i udruženja povezanih s Georgescuom. Pretražili su i dom voditelja njegove kampanje.
Georgescu je optužio vlasti za postupke koji podsjećaju na komunističku eru.
"Žele izmisliti dokaze kako bi opravdali izbornu krađu i učinili sve da spriječe moju novu kandidaturu", objavio je na Facebooku.
Njegov tim objavio je na društvenim medijima da je priveden na dan kada je namjeravao predati kandidaturu za predsjedničke izbore u maju.
Georgescu, koji hvali rumunske fašističke vođe iz 1930-ih i izražava divljenje prema američkom predsjedniku Donaldu Trumpu i ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, i dalje je favorit birača, po anketama uoči izbora u maju.
Članovi Trumpove administracije oštro kritikuju Rumuniju zbog poništenja izbora. Američki potpredsjednik J.D. Vance rekao je da to znači da Rumunija ne dijeli američke vrijednosti, a milijarder Elon Musk ocijenio je da je sudac koji je poništio izbore "tiranin".
(Vijesti.ba)