Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, a u čast države Bosne i Hercegovine, gradonačelnici Halifaxa i Edmontona proglasili su 1. mart Bosansko kanadskim danom.
Gradonačelnik Halifaxa Andy Fillmore i gradonačelnik Edmontona Amarjeet Sohi su izdali proklamacije kojima su potvrdili bogatu kulturu, historiju i tradiciju bosanskohercegovačkih Kanađana.
Istovremeno su jasno podržali državu Bosnu i Hercegovinu, podržali jedan od najvažnijih državnih praznika, Dan nezavisnosti, istakli doprinos bosanskohercegovačke zajednice u Kanadi na različitim poljima i priznali genocid u Srebrenici.
"Čast je i ponos da su gradonačelnici Halifaxa i Edmontona, prepoznali doprinos bosansko-kanadske zajednice, kanadskoj kulturi, tradiciji i demokraciji. Kao naučno istraživačka institucija mi u IGK smo presretni i ponosni što smo dio nacionalnog napora da se bosanskohercegovačka zajednica u Kanadi ujedini i ojača u procesu organizovanog prezentiranja strateških interesa države Bosne i Hercegovine u kanadskom Kulturnom mozaiku”, kazao je Emir Ramić, direktor IGK-a.
"Veoma je važno budućoj bosanskohercegovačkoj generaciji u Kanadi i širom svijeta prenijeti osjećaj odanosti prema Bosni i Hercegovini.
I ako protiv naših aktivnosti na žalost imamo antibosanskog ambasadora mi smo uspjeli odbraniti i ojačati strateške interese Bosne i Hercegovine u Kanadi mada je to u pojedinim trenucima izgledalo kao nemoguće.
I na kraju sjetimo se riječi premijera Kanade Justina Trudeau: "Čuvajući i jačajući značajnu bosanskohercegovačku kulturu i tradiciju, bosanskohercegovačka zajednica je obogatila kanadsko društvo”", saopćio je Institut za istraživanje genocida Kanada.
(Vijesti.ba)