U okviru obilježavanja 100 godina od smrti austrijskog geologa Friedricha Katzera, u Zemaljskom muzeju BiH održano je predavanje i prikazan dokumentarni film "Portret naučnika Friedricha Katzera" iz 1977. godine. Geologija koju je definirao bila je osnova industrijskog razvoja BiH.
Katzer je bio prvi direktor Zavoda za geologiju Bosne i Hercegovine, osnovanog 1912. godine, i dao je trajni doprinos razvoju geologije i geoloških istraživanja u BiH.
Profesorica Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Rejhana Dervišević je u uvodom izlaganju podsjetila da je Friedrich Katzer dao veliki i nemjerljivi doprinos u brojnim geološkim disciplinama kojima se bavio.
- U BiH je došao krajem 19. stoljeća. Za 27 godina svoga života i rada dao je veliki doprinos u većini disciplina kojima se bavio - geološkog kartiranja, stratigrafije, mezozoika i kenozoika, paleozoologije, paleobotanike, mineralogije, petrologije – kazala je Dervišević.
Uporedo s time, dodala je, bavio se istraživanjem ležišta uglja, metala, nemetala, građevinskih materijala. Bio je konsultant rudarskih preduzeća.
- U odnosu na svoje savremenike i kasnije geologe u 20. stoljeću Katzer je imao najširi zahvat - bio je logičan, intuitivan i vrlo naučno fundiran u svim geološkim disciplinama – istakla je Drvišević.
Također i dr.sc. Stjepan Ćorić iz Kreševa, koji trenutno radi u Geološkom zavodu Austrije, u Beču, kaže da je Friedrich Katzer ostavio neizbrisiv trag na geologiju BiH.
- Napisao je toliko knjiga da još uvijek ne znamo sve i još uvijek nalazimo njegova djela. Sve nove generacije poslije njega su se koristile njegovim djelima i na osnovu njegovih rezultata je stvorena moderna geologija Bosne i Hercegovine – kazao je Ćorić.
Iako je Katzer jedno vrijeme radio u Brazilu, dodao je, svoj najplodniji dio života je ostvario u Bosni i Hercegovini.
- Za nas geologe Katzer je jedna od najbitnijih ličnosti, jer ko god počinje da se bavi geologijom Bosne i Hercegovine prvo traži njegova djela. Geologija, koju je Katzer otkrio i definirao, bila je osnova industrijskog razvoja BiH. On je otkrio i definirao ležišta, željeza, boksita, ugljena i svega što je poslije iskorišteno za razvoj BiH – naglasio je Ćorić.
Ćorić smatra da sadašnje stanje geologije u BiH nije zadovoljavajuće. S obzirom na velike klimatske promjene, neplanirano iskorištavanje mineralnih sirovina, izazivaju stresove u prirodi, te je čovjek pogođen poplavama, klizištima.
- Vrlo je teško prilagoditi prirodu sebi, te bi se trebali mi prilagoditi prirodi, a geolozi bi se više trebali pitati – poručio je Ćorić.
Organizatori obilježavanja 100 godina od smrti austrijskog geologa Friedricha Katzera su Austrijski kulturni forum Sarajevo u saradnji sa Federalnim zavodom za geologiju, Geološkim zavodom Republike Srpske, Udruženjem geologa u BiH i Službom za geologiju, geofiziku, klimatologiju i meteorologiju Austrije.
(Vijesti.ba / FENA)