Sindikat doktora medicine i stomatologije Kantona Sarajevo pozdravlja ovu investiciju, istakavši da predstavlja pozitivan pomak, ali upozorava da su potrebna dodatna ulaganja.
Velika investicija, ali hoće li biti dovoljna?
Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2025. godinu predviđeno je izdvajanje 45 miliona konvertibilnih maraka za modernizaciju i digitalizaciju kliničkih centara. Ova sredstva bit će usmjerena na obnovu medicinske opreme, unapređenje infrastrukture i uvođenje novih tehnologija s ciljem poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite i radnih uvjeta medicinskog osoblja. No, postavlja se pitanje - da li je ovo dovoljno za prevazilaženje nagomilanih problema u zdravstvu?
Ključni izazovi: oprema, kadrovi i upravljanje
Sindikat doktora medicine i stomatologije Kantona Sarajevo pozdravlja ovu investiciju, istakavši da predstavlja pozitivan pomak, ali upozorava da su potrebna dodatna ulaganja.
"Obnova i nadogradnja medicinske opreme ključni su za osiguravanje brže i preciznije dijagnostike te efikasnijeg tretmana pacijenata. Savremeni uređaji su preduslov za održavanje standarda zdravstvene zaštite, ali ni najmodernija tehnologija neće dati rezultate bez adekvatno obučenog kadra," naglašava primarijus dr. Izet Hočko, predsjednik Sindikata.
Prema njegovim riječima, posebno su važna ulaganja u modernizaciju dijagnostičkih uređaja u oblastima kardiologije, onkologije i pedijatrije, gdje su potrebe pacijenata najveće.
"Ova sredstva su značajan početak, ali moramo imati dugoročnu strategiju za rješavanje finansijskih problema kliničkih centara, koji se suočavaju s ozbiljnim izazovima u održavanju kvaliteta usluga. Ne smijemo zanemariti ni problem politizacije u upravljanju zdravstvenim institucijama, koji dodatno otežava racionalno korištenje resursa," dodaje dr. Hočko.
Racionalizacija troškova
Ekonomski stručnjak Igor Gavran upozorava da se zdravstveni sistem suočava s problemom neracionalne raspodjele sredstava.
"Investicije u modernizaciju su neophodne, ali moramo sagledati širu sliku. Veliki problem predstavlja prekomjerno zapošljavanje u administraciji, dok istovremeno nedostaje specijalizovanog medicinskog osoblja. Ovo vodi do velikih troškova koji opterećuju zdravstveni sistem, umjesto da se sredstva usmjeravaju tamo gdje su najpotrebnija," ističe Gavran.
Prema njegovim riječima, bez temeljite reforme upravljanja, neće biti dugoročnog poboljšanja u finansijskoj stabilnosti zdravstvenih ustanova.
Investicija je nužna, ali sistemska rješenja su ključna
Iako modernizacija i digitalizacija kliničkih centara predstavljaju neophodan iskorak ka boljem zdravstvenom sistemu, ključni izazovi ostaju: racionalna organizacija, stručno upravljanje i smanjenje administrativnih troškova. Bez ovih promjena, ni milijunske investicije neće osigurati dugoročno poboljšanje zdravstvene zaštite za građane.
(Vijesti.ba)