18.02.2025 / 19:44 Svijet - Ukrajina na stolu?

Petorica izaslanika: Koga su Trump i Putin poslali u Saudijsku Arabiju?

Petorica izaslanika: Koga su Trump i Putin poslali u Saudijsku Arabiju?
Foto: Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia

Tri Amerikanca i dva Rusa činili su dva tima na pregovorima u Saudijskoj Arabiji koji su istaknuli kraj zapadne izolacije Moskve. Oni su opisali sastanak kao pripremu temelja za šire razgovore na "visokoj razini" i složili su se ponovno postaviti diplomatske odnose svojih zemalja.

Kao američki državni sekretar, Marco Rubio suočio se sa svojim veteranom ruskim kolegom Sergejem Lavrovom. Par je već razgovarao telefonom tri dana ranije, piše BBC.

Rubio je dugo tražio kraj rata u Ukrajini i glasao je protiv paketa američke vojne pomoći od 6 milijardi dolara 2024. Kinu vidi kao najvećeg američkog protivnika i vjeruje da je Pekingu drago što su SAD "zaglavljene u Evropi".

Upozorio je da "jedan sastanak neće riješiti [rat]", opisujući saudijske razgovore kao prvi korak prema pregovorima. I jasno je dao do znanja da će i Ukrajina i Europa također morati biti uključene.

Savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz vjeruje da SAD zaslužuje "neku vrstu osvete" za milijarde koje je isplatio Ukrajini tijekom tri godine rata punog opsega.

Ne samo da vjeruje da Evropljani moraju "posjedovati ovaj sukob" u smislu budućih sigurnosnih jamstava. Također smatra da bi Ukrajina trebala dijeliti svoje mineralno bogatstvo u partnerstvu sa SAD-om "u smislu njihovih rijetkih zemalja, njihovih prirodnih resursa i njihove nafte i plina".

Steve Witkoff je više nepoznata veličina. Iako su ovo prvi službeni razgovori između Rusije i SAD-a nakon gotovo dvije godine, Witkoff je bio čovjek kojeg je Donald Trump tek prošle sedmice odlučio poslati u Moskvu na razgovore s Vladimirom Putinom.

Navodno je on Trumpov izaslanik za Bliski istok, ali jasno je da je predsjednikov bivši partner u golfu mnogo značajniji od toga i na njega se gleda kao na predsjednikovog lojalnog i omiljenog posrednika.

Sudjelovao je u pregovorima o sklapanju primirja između Izraela i Hamasa, ali je potom poslan u Rusiju kako bi pomogao u razmjeni američkog zatvorenika Marca Fogela za Rusa Alexandera Vinnika koji se nalazi u zatvoru u Americi.

Rusija je za ovu početnu razmjenu mišljenja izabrala dvojicu visokih diplomata.

Obojica su veterani i dobro poznaju SAD: Putinov savjetnik za vanjsku politiku Jurij Ušakov i Sergej Lavrov, ministar vanjskih poslova od 2004.

Oni su također pomogli Putinu da upravlja njegovom vanjskom politikom tokom tri godine rata.

Kao bivši ambasador u SAD-u, 77-godišnji Yuri Ushakov ima dobru ideju kako razgovarati s Washingtonom. Nekoliko dana nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, jasno je dao do znanja da je Rusija spremna na razgovore ako SAD pošalje "relevantne signale".

Nekoliko dana prije sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, optužio je Bidenovu administraciju za vrhunac "histerije" sugerirajući da se ruske trupe spremaju ući u rat.

Dok je položaj Rusije pred Zapadom 2022. godine pao, Sergej Lavrov je dužan promovirati svoju zemlju na međunarodnoj sceni. Sudjelovao je u pregovorima o prekidu vatre s Ukrajinom koji su bili osuđeni na propast nedugo nakon što je počeo sveobuhvatni rat i čak je demantovao da je bilo invazije.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo