Posljednju je rundu lani u Engleskoj i Walesu poslužilo 289 pubova, izračunali su udruženju British Beer and Pub Association (BBPA).
Krajem decembra bili su procijenili da je vrata zatvorilo 412 pubova.
Od početka 2020. i početka koronakrize Britanija je ostala bez nešto više od dvije hiljade pubova.
Najviše ih je lani zatvoreno u Londonu, ukupno 34, pokazali su konačni podaci. U decembru BBPA je bila procijenila da je ključ u bravu stavilo njih 55.
Vlasnici su ih zatvarali pod pritiskom viših troškova zaduživanja i visokih računa za energiju. Problem im je bila i slabija potražnja, navode u udruženju, ističući da su građani zbog viših troškova hipoteka i stanarina više štedjeli.
U aprilu pubove će zahvatiti veći doprinosi za zdravstveno osiguranje i podignuta minimalna plaća, uz procjenu BBPA-e da će ih vladine budžetske odredbe stajati 650 miliona funti (781 milion eura).
Mnoga će se preduzeća od aprila suočiti s još većim troškovima i zato što će se porezne olakšice u sektorima ugostiteljstva, slobodnog vremena i maloprodaje smanjiti sa 75 na 40 posto.
Vlada bi po udruženju trebala izmijeniti i porez na nekretnine preduzeća u gradskim centrima, uključujući pubove, kako bi ublažila teret sektoru, prenosi Hina.
Zatvaranje velikog broja pubova može se izbjeći jer je promet dobar, naglasila je izvršna direktorica BBPA Emma McClarkin.
Građani žele posjećivati pubove, ali dobit ugostitelja gutaju astronomski iznosi računa, a od aprila čeka ih još više troškova i nameta, kaže McClarkin.
Vlada mora hitno uvesti "razumne" porezne stope i postupno uvoditi nove troškove zapošljavanja kako bi pubovi mogli i dalje podupirati privredu, radna mjesta i zadržati poziciju "srca" zajednice, poručuju iz BBPA-e.
(Vijesti.ba)