13.02.2025 / 20:12 BiH - Sarajevo

Vlada FBiH utvrdila Prijedlog Strategije za mlade za razdoblje 2025. - 2034. godine

Vlada FBiH utvrdila Prijedlog Strategije za mlade za razdoblje 2025. - 2034. godine
Foto: Fena
Vlada Federacije BiH danas je, na prijedlog Federalnog ministarstva kulture i sporta, prihvatila Prijedlog strategije za mlade Federacije Bosne i Hercegovine za period 2025-2034. godine koji će biti dostavljen Parlamentu Federacije BiH radi razmatranja i donošenja. Ovo je prvi strateški dokument u Federaciji Bosne i Hercegovine namijenjen mladima.

U dijelu predložene strategije pod nazivom „Vizija razvoja institucionalne brige o mladima u Federaciji Bosne i Hercegovine” navedno je da je “Federacija BiH pozitivno i prosperitetno okruženje u kojem mladi ljudi ostvaruju svoja prava, zdravo odrastaju i podržani su da ostvaruju svoje obrazovne, poslovne, kulturne i sportske potencijale. Ovakvo okruženje je bazirano na uključivanju mladih u društveni i politički život, te osiguravanju jednakih šansi za sve mlade, a sve u funkciji uspostavljanja društva usmjerenog ka znanju, inovacijama i budućem prosperitetu”.

Također, je navedeno da je ovaj dokument sačinjen s namjerom jasnog i sveobuhvatnog opredjeljenja federalnih vlasti u stvaranju neophodnih uslova za dugoročno poboljšanje položaja mladih, te njihovu potpunu integraciju u društvenu zajednicu. Istaknuto je da je značaj ovog dokumenta još i veći zbog toga što je riječ o prvoj strategiji prema mladima na nivou FBiH, kao i zbog toga što Bosna i Hercegovina nema državnu strategiju prema mladima.

Naglašava se i da, svjesna činjenice da mladi jesu istinski potencijal svakog društva, Vlada Federacije BiH ovim strateškim dokumentom iskazuje opredjeljenje da uloži maksimalne napore u koordinaciji svih federalnih struktura kako bi pružila podršku mladima u različitim oblastima društvenog života.

U Prijedlogu strategije je navedeno i da je strategija donesena u skladu sa Zakonom o mladima FBiH, te da je kreirana na participativan način i u duhu partnerskog odnosa predstavnika/ca vladinog i nevladinog sektora u kojem su glasovi mladih bili dominantni kreator strateških opredjeljenja.

Strategija bi trebala da se ne bavi apsolutno svim problemima koje mladi evidentno imaju već objektivno odabranim problemima iz sedam oblasti prioritetnih za mlade ljude u FBiH, a to su rad, zapošljavanje i preduzetništvo mladih, zatim obrazovanje i nauka mladih, socijalna briga o mladima, zdravstvena zaštita i sigurnost mladih, te kultura, sport i okoliš, kao i aktivizam (učešće, volontiranje i mobilnost) mladih.

Navedeno je da je iz svake od ovih navedenih oblasti izdvojeno četiri do sedam ključnih problema kojima je strategija posvećena. Istaknuto je da su dva ključna principa kojima se vodi ovaj strateški dokument, te da se odnose na uključivanje mladih u procese odlučivanja, te kreiranje jednakih šansi za sve mlade u Federaciji BiH. Također je navedeno da su ovi principi zastupljeni u procesu planiranja ciljeva, prioriteta i mjera za sve oblasti.

Izrađivač Prijedloga strategije je naveo i da jasan zakonski okvir i kontekst u kojem se strategija razvila i u kojem će se provoditi, te dobro definisani problemi bazirani na istraživanju položaja i potreba mladih u FBiH, zatim precizno definisani strateški ciljevi, prioriteti i indikatori, jasan plan za kreiranje mjera, načina provedbe strategije i podjele mjera i odgovornosti u skladu s nadležnostima pojedinih institucija, čine stabilnu strukturu dokumenta i realan put za ostvarenje strateških ciljeva.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo