13.02.2025 / 14:21 BiH - Okrugli stol u Zenici

Strožijim zakonima prevenirati femicid i štititi žrtve, a nikako nasilnike u porodici

Strožijim zakonima prevenirati femicid i štititi žrtve, a nikako nasilnike u porodici
Foto: FENA

Radna grupa za prevenciju nasilja nad ženama i u društvu Gradskog vijeća Zenica i Javna zdravstvena ustanova Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona u saradnji sa Misijom OSCE u Bosni i Hercegovini, organizirala je danas u tom gradu okrugli stol - panel diskusiju na temu “Institucionalna prevencija nasilja nad ženama - postignuti koraci".

Kao zakonodavci, a posebno određeni zastupnici, istakla je panelistica Alma Kratina iz Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, pokušali su još u prošlom mandatu da riješe pitanje novog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici FBiH.

- To smo uspjeli, nažalost vrlo sporo, nedavno na sjednici ZDPFBiH, kada smo usvojili novi Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, nasilja nad ženama, koji u sebi uključuje standarde Istanbulske konvencije. On jeste dobar prvi korak za potpuni pravni okvir. Međutim, pred nama je opet izazov donošenja izmjena i dopuna Krivičnog zakona FBiH, koji je nažalost povučen na prošloj sjednici - kaže Kratina.

Nažalost, dodala je, ponovo svjedočimo sinoćnjem brutalnom ubistvu žene i djeteta u Kalesiji. Rodno zasnovano ubistvo žene, istakla je, treba uvesti i u Krivični zakon FBiH, jer se BiH na to obavezala još prije 10 godina, kada je potpisala Istanbulsku konvenciju.

- Svako smo malo dovedeni kao građani pred takva užasna zbivanja - kao rodno zasnovano nasilje. Zapravo kao najstrašniju posljedicu rodno zasnovanog ubistva žena pa i djece, žrtava. Evo, u ovom momentu mogu reći da ponovo nemamo sve ono što društvo treba da zaštiti ove najosjetljivije kategorije - poručila je Kratina.

Ministar pravosuđa i uprave Zeničko-dobojskog kantona Nebojša Nikolić kazao je kako se “najglasnije o ovome priča kada se desi nešto najstrašnije”, kao što se sinoć desilo ubistvo majke i djeteta u Kalesiji.

Zenica i ZDK, dodao je, imaju sreću što imaju dvije nevladine organizacije - Medicu i Centar ženskih prava Zenica.

- Tako da smo mi, od svih drugih zajednica, kada je u pitanju legislativa, protokoli i druge određene stvari, apsolutno učestvovali i imamo ih donesene. Mislim da je to neophodno i obaveza svih nas koji smo u javnom sektoru. Kao što vidimo, nisu u pitanju ni stvarne legislative - stvar je mentalne svijesti i našeg stanja u društvu - kazao je Nikolić, koji je dodao kako se o ovim stvarima mora stalno i na svim nivoima razgovarati te uključiti sve segmente društva.

Vlada ZDK je, kako je rekao, na prošloj sjednici usvojila Godišnji plan borbe protiv prevencije te su za razliku od drugih kantona, u tom kantonu uključeni i Ministarstvo zdravstva te Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK. Podržali su sve zakone koji trebaju biti usvojeni na nivou FBiH.

Federalna zastupnica Jasmina Biščević-Tokić (SDA) istakla je da u borbi protiv nasilja mora biti efikasan zakon, koji u cjelosti nije u potpunosti usklađen s direktivama Evropske unije te da njegova samo djelomična usklađenost otvara prostor da se postavi pitanje Vladi FBiH zašto je to tako.

Brojne su stvari, kazala je, u tom zakonu dvosmislene te nedorečene.

- Iz samog zakona ne vidim na koji način mogu procjenjivati psihološko stanje žrtve. S druge strane, zakonom se krije identitet počinioca nasilja, što se u konačnici ne bi smjelo raditi. To je javni interes i vrsta prevencije - smatra Biščević-Tokić, koja podvlači kako su kazne za femicide male te da se ne smiju štititi počinioci zločina.

Ministarstvo zdravstva FBiH, smatra ona, mora se više uključiti te osvježiti svoje zastarjele pravilnike, ali i uključiti psihološki i neuropsihološki nadzor, jer se definitivno nešto dešava.

Kako je istakao Zlatan Hrnčić, stručni saradnik u Gender centru Vlade FBiH, odnosno Uredu koji je zadužen za koordinaciju izrade i praćenje provedbe starteških dokumenata u oblasti prevencije borbe protiv nasilja u porodici, društevene promjene zahtijevaju i individualne promjene obrazaca ponašanja.

- Sigurno možemo i individualno učiniti puno. Međutim, jedino strateškim, zajedničkim, sveobuhvatnim djelovanjem, prvenstveno institucija - pravovremenom reakcijom - ali i cjelokupnog društva, možemo učiniti da istinski nasilja bude manje - kazao je Hrnčić, koji je podvukao kako ovaj problem zahtjeva multisektorsko djelovanje.

Koordinatorica Radne grupe Gradskog vijeća Grada Zenice i zaposlenica Javne zdravstvene ustanove Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona, vijećnica Emina Babić, istakla je kako su se na organizaciju ovog skupa odlučili zbog činjenice da je u proteklih 10 godina gotovo 100 žena ubijeno u BiH.

- Gdje treba da bude prag da zakonodavac shvati da je zaista potrebno pooštriti kaznenu politiku prema počiniocima nasilja u kompletnom društvu, ne samo nasilja nad ženama…Molimo zakonodavca da se kaznena politika promijeni, da se pooštre kaznene mjere i da nasilnici ne mogu, tako jednostavno i slobodno šetati, a da nam naše drage žene, majke, supruge završavaju u sigurnim kućama - kazala je Babić.

Ona je dodala kako je nasilje sveopće prisutno u našem društvu te da se, iako zakonske odredbe postoje, one dosljedno ne poštuju.

 

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo