NATO testira svoju sposobnost brzog raspoređivanja širom istočne Evrope — bez direktne pomoći SAD-a — dok Washington mijenja svoj pristup evropskoj odbrani i ratu u Ukrajini.
Šestosedmična vježba Steadfast Dart 2025 odvija se u Bugarskoj, Rumuniji i Grčkoj u trenutku kada se približava treća godišnjica ruske invazije na Ukrajinu. U vježbi učestvuje oko 10.000 vojnika iz devet zemalja, što je čini najvećom NATO operacijom planiranom za ovu godinu.
Odsustvo SAD-a iz ovih vježbi dolazi u trenutku kada evropske zemlje ubrzano rade na jačanju vlastite vojne samostalnosti, zabrinute zbog stava administracije Donalda Trumpa prema zajedničkoj odbrani i njegovih zahtjeva za većim evropskim vojnim izdvajanjima, piše AP.
Predsjednik Donald Trump u srijedu je najavio namjeru da direktno pregovara s Rusijom. Američki ministar odbrane Pete Hegseth izjavio je na prvom sastanku s NATO kolegama u Briselu da bi evropske zemlje trebale drastično povećati potrošnju na odbranu i preuzeti "ogromnu većinu" finansiranja za Ukrajinu.
Grčki i španski marinci predvodili su u četvrtak vojnu demonstraciju - amfibijski napad u blizini grada Volosa u centralnoj Grčkoj - što je prva operativna upotreba nove NATO Savezničke reakcione snage (ARF).
Osnovana prošlog jula, ova snaga predstavlja najnoviju stratešku evoluciju NATO-a, dizajniranu da se rasporedi u roku od 10 dana i kombinuje konvencionalne snage s kibernetičkim i svemirskim tehnologijama.
"Ovo je ono za šta smo trenirali," rekao je komandant ARF-a, italijanski general Lorenzo D’Addario, nakon 90-minutne demonstracije.
"Cilj je da NATO ima snagu koja je spremna, fleksibilna i sposobna djelovati u pet domena — zraku, moru, kopnu, ali i u kibernetičkom i svemirskom prostoru — kako bi osigurala odbranu saveza, ali i odvraćanje konflikta," dodao je.
Zapadni vojni zvaničnici, očekujući dugotrajan sukob s Rusijom i Vladimirom Putinom, ističu da je nova sposobnost NATO-a ključna za jačanje njegove istočne granice.
"Dok se približavamo godišnjici brutalne ruske invazije na Ukrajinu, svjedočimo danas revitalizovanom i usmjerenom NATO-u," rekao je kanadski general-pukovnik Peter Scott, zamjenik komandanta NATO-ove Združene komande snaga u Napulju, koji je također prisustvovao vježbi.
On je ovu vježbu nazvao "značajnim dostignućem u modernizaciji i jačanju NATO-ove spremnosti da brani svaki pedalj savezničke teritorije".
Scott je istakao da su pripreme za vježbu trajale dvije godine i da su uključivale saradnju s planerskim timovima iz zemalja koje ne učestvuju u trenutnoj vježbi, uključujući SAD.
"U budućim vježbama učestvovaće drugačiji sastav zemalja, ali za ovu konkretno, ovako je bilo planirano," objasnio je.
U trenutnoj vježbi učestvuju snage iz devet NATO članica, uključujući regionalne rivale Grčku i Tursku. Raspoređeno je 17 ratnih brodova, više od 20 aviona i preko 1.500 vojnih vozila.
Velika Britanija predvodi operaciju s 2.600 vojnika i 730 vozila, preuzimajući komandu nad svim kopnenim snagama tokom vježbi.
Manje grupe koje podržavaju komuniste organizovale su ove sedmice proteste u blizini zone treninga u centralnoj Grčkoj, protiveći se učešću zemlje u vojnim operacijama u inostranstvu.
Vježbe, koje završavaju 26. februara, fokusirane su na scenarije brzog raspoređivanja i operacije u više domena - u zraku, na kopnu, moru i kroz specijalne snage - što naglašava promjenu vojne strategije NATO-a duž istočne granice.
(Vijesti.ba)