Govoreći na sastanku Kontakt grupe za odbranu Ukrajine u Bruxellesu, Hegseth je rekao da bi bilo moguće uspostaviti "trajni mir" samo uz "realnu procjenu bojišta".
Američki ministar odbrane također je umanjio mogućnost pridruživanja Ukrajine NATO-u i isključio slanje američkih trupa u Ukrajinu u sklopu bilo kakvih budućih sigurnosnih aranžmana.
Kijev je više puta tražio članstvo u NATO-u i u prošlosti je odbacio ustupanje teritorija kao dio mirovnog sporazuma.
Hegseth, koji je imenovan za ministra odbrane nakon povratka Donalda Trumpa na mjesto predsjednika SAD-a u januaru, rekao je na sastanku više od 40 zemalja saveznica Ukrajine: "Želimo, kao i vi, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu.
"Ali moramo početi priznavanjem da je povratak na ukrajinske granice iz 2014. godine nerealan cilj.
"Potraga za ovom iluzornom metom samo će produžiti rat i donijeti još više patnje."
Rusija je anektirala crnomorski poluotok Krim od Ukrajine u martu 2014. godine, a zatim podržala proruskih separatista u oružanoj pobuni protiv snaga Kijeva na istoku Ukrajine.
Moskva trenutno kontroliše oko petinu ukrajinske teritorije, uglavnom na istoku i jugu zemlje.
Hegseth je rekao da svaki trajni mir mora uključivati "snažne sigurnosne garancije kako bi se osiguralo da rat ne počne ponovo".
Međutim, naglasio je da "Sjedinjene Države ne vjeruju da je članstvo Ukrajine u NATO-u realan ishod pregovora o rješenju sukoba".
Umjesto toga, sigurnosne garancije trebale bi biti podržane prisustvom "sposobnih evropskih i vanevropskih trupa".
"Ako bi te trupe bile raspoređene u Ukrajinu kao mirovne snage u nekom trenutku, trebale bi biti dio ne-NATO misije i ne bi trebale biti obuhvaćene članom 5," rekao je, misleći na klauzulu o međusobnoj odbrani NATO saveza.
Trump je dosljedno naglašavao da mu je prioritet okončati rat, koji je počeo ruskom invazijom na Ukrajinu u februaru 2022. Također je bio kritičan prema američkoj potrošnji na vojnu pomoć Kijevu.
(Vijesti.ba)