Studente, čije blokade više od 60 fakulteta traju od 22. novembra, na brojnim dosadašnjim skupovima i komemorativnim blokadama, na kojima se 15-minutnom šutnjom odaje počast žrtvama novosadske tragedije, do sada su podržale stotine hiljada građana širom Srbije.
Posljednji veliki protest održan je u Novom Sadu blokadom tri mosta, a idući je najavljen za 15. februara u Kragujevcu, na dan obilježavanja prvog ustava tadašnje Kneževine Srbije iz 1835. godine, koji se, nastavno na tekovine Francuske revolucije, smatrao jednim od najmodernijih i najliberalnijih u Evropi tog vremena, podsjećaju mediji u regiji.
Studenti u svojim zahtjevima traže odgovornost vlasti za pad nadstrešnice u Novom Sadu u kojemu je 1. novembra prošle godine poginulo 15 osoba, a dvije su povrijeđene s doživotnim posljedicama. Traže poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije, te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja.
Akciji najavljenoj za 15. februar prethodio je štafetni maraton petero kragujevačkih studenata koji su trčali do Beograda da bi kolegama simbolično uručili pozivnice za skup u Kragujevcu.
Niški studenti su nakon prve etape sinoć svečano dočekani u rudarskom gradiću Aleksincu, a u beogradskoj rubnoj općini Sopot priređen je srdačan doček studentima iz Beograda i Novog Sada.
Studentske proteste i zahtjeve solidarno i zajedničkim učestvovanjem su podržali poljoprovrednici, brojni sindikati i društvene grupe, radnici u kulturi, prosvjetni radnici brojnih škola, medicinari.
Sedmičnim štrajkom od ponedjeljka studente prate glumački ansambli pozorišta u Beogradu, Novom Sadu i Somboru, te advokati u Srbiji koji su proglasili 30-dnevnu obustavu rada, ograničenu samo u slučajevima zaštite temeljnih ljudskih prava.
Istodobno, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pozvao je svoje pristaše da se 15. februara okupe u Sremskoj Mitrovici i najavio da će na tom skupu - zbog navodnih pokušaja separatizma - biti usvojena "Narodna deklaracija o Vojvodini".
(Vijesti.ba / FENA)