Svečano otvaranje izložbe “Savremena Bosna” održano je u Jutta galeriji u New Yorku, koja prikazuje radove sedam bosanskih i hercegovačkih umjetnika.
Ova izložba okuplja djela sedam izuzetnih umjetnika iz Bosne i Hercegovine, nudeći jedinstvenu fuziju tradicije, modernosti i univerzalnih poruka koje nadmašuju granice. Otvorenju su prisustvovali brojni istaknuti gosti, uključujući ambasadore pri Ujedinjenim nacijama, predstavnike kulturnih institucija i ljubitelje umjetnosti iz cijelog svijeta.
Ovaj kulturni događaj otvorio je dr. Zlatko Lagumdžija, stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim nacijama. U svom inspirirajućem govoru, dr. Lagumdžija je naglasio značaj umjetnosti kao mosta između kultura i nacija, ističući ulogu Bosne i Hercegovine kao zemlje bogate kreativnošću i duhom pluralizma.
Izložba “Savremena Bosna” sadrži radove Rebeke Abdagić, Rikarda Druškića, Amera Hadžića, Denisa Haračića, Lee Jerlagića, Azre Subašić i Alise Teletović. Svaki od ovih umjetnika donosi jedinstven pristup i viziju, istražujući teme poput ljudskog postojanja, utjecaja tehnologije, tradicije i savremenih društvenih izazova.
Rebeka Abdagić istražuje dubine ljudskog podsvijesti kroz svoja platna, koristeći tehničku preciznost i intenzivne boje kako bi stvorila vizualne metafore s snažnim utjecajem.
Rikardo Druškić kombinuje digitalnu tehnologiju s tradicionalnim slikarstvom, stvarajući nadrealne svjetove koji istražuju međusobnu povezanost prirode i tehnologije.
Amer Hadžić sarkastično pristupa kritici modernog društva i apsurdnosti napretka, koristeći simboliku tradicionalne bosanske kuće kao temelj za svoja djela.
Denis Haračić istražuje unutrašnji svijet pojedinaca oblikovanih masovnim medijima, otkrivajući duboke kontradikcije savremenog doba.
Lea Jerlagić, inspirirana tantrizmom i taoizmom, koristi kineske tehnike drvoreza kako bi istražila kompoziciju i mogućnosti vizualnih medija.
Azra Subašić stvara narative o cikličnoj prirodi života kroz apstraktni ekspresionizam, koristeći igru svjetlosti i boja.
Alisa Teletović uspostavlja intimni dijalog s prirodom u svojim radovima, istražujući dinamiku boja, oblika i emocija.
Inspiriran kultnim filmom Sedmorica veličanstvenih, koji je sam po sebi inspiriran Kurosawovim Sedam samuraja, Lagumdžija je istaknuo kako su umjetnici, poput junaka filma, heroji našeg vremena—pojedinci koji mijenjaju svijet kroz svoju kreativnost i viziju.
“Danas sam ponosan što sam dio ovog trenutka, gdje sedam izuzetnih umjetnika iz Bosne i Hercegovine predstavljaju svoja djela New Yorku. Oni su naši ‘Sedmorica veličanstvenih’, moderni predstavnici bogate kulturne baštine i kreativnosti koja dolazi iz naše zemlje,” rekao je Lagumdžija.
Lagumdžija je također istaknuo značaj Sarajeva, grada koji je oduvijek bio simbol tolerancije, različitosti i kreativnosti. “Kada je papa Franjo posjetio Sarajevo prije deset godina, nazvao ga je ‘Jerusalimom Evrope’. Ta je deskripcija savršeno uhvatila duh našeg grada—a mjesta gdje se križaju kulture, religije i ideje. Sarajevo je oduvijek bilo kreativno središte, a ovi umjetnici su njegovi ambasadori,” naglasio je.
U svom govoru, Lagumdžija je povukao paralelu između velikih umjetnika prošlosti, poput Leonarda da Vincija, Mikelanđela i Rembrandta, i savremenih umjetnika čija su djela izložena na ovoj izložbi. “Kada se osvrnemo na povijest, sjećamo se velikih umjetnika, ali ne i političara ili vladara koji su bili njihovi suvremenici. Umjetnost je ono što traje—ona je naslijeđe koje ostaje,” rekao je. Naglasio je da će ljudi, za stotinu godina, pamtiti Rebeku, Rikarda, Amera, Denisa, Leu, Azru i Alisu, dok će imena današnjih političara i globalnih lidera biti zaboravljena.
Izložba je realizirana zahvaljujući posvećenosti Amina Kujovića, kolekcionara i entuzijasta umjetnosti, koji je želio donijeti dio bogate kulturne baštine Bosne i Hercegovine u New York. “Ova izložba je moj način da donesem dah svog starog doma u moj novi dom u New Yorku. Vjerujem da će radovi ovih umjetnika ostaviti trajan dojam na svakog posjetioca,” izjavio je Kujović.
Umjetnost kao univerzalni jezik
Dr. Lamija Neimarlija, koja je autorica kataloga izložbe, naglasila je da radovi prikazani na izložbi “Savremena Bosna” odražavaju duh pluralizma i otvorenosti koji karakterizira bosansku i hercegovačku kulturu. “Ovi umjetnici pozivaju nas da razmislimo o vrijednostima koje dijelimo i da prepoznamo ljepotu u različitosti,” izjavila je Neimarlija.
Izložba će biti otvorena za javnost od 8. do 15. februara u Jutta galeriji, pružajući posjetiocima priliku da dožive umjetnička djela koja govore više od hiljadu riječi. Uz izložbu, organiziran je i koncert bosanskohercegovačkog gitarista Đanija Šehu, čija je muzika dodatno obogatila doživljaj ovog jedinstvenog kulturnog događaja.
“Savremena Bosna” nije samo izložba—ona je priča o ljepoti, različitosti i moći umjetnosti da poveže ljude sa svih krajeva svijeta. Kako je Zlatko Lagumdžija istaknuo, umjetnici su ti koji će biti zapamćeni, dok će imena političara i vladara nestati u prašini vremena.
Izložba “Savremena Bosna” bit će otvorena za javnost od 8. do 15. februara u Jutta galeriji u New Yorku. Posjetioci su također imali priliku uživati u nastupu bosanskohercegovačkog gitarista Đanija Šehu, čija je muzika dodatno obogatila atmosferu večeri. Ovaj događaj nije bio samo proslava bosanskohercegovačke umjetnosti, već i snažna poruka jedinstva i snage kreativnosti koja nadmašuje sve granice.
(Vijesti.ba)