Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine (NUB BiH) upriličila je izložbu 'Poljska literatura', u okviru Međunarodnog festivala Sarajevska zima.
Sadrži pregled književnog stvaralaštva Poljske, od klasika do savremenih autora čija su djela ostavila neizbrisiv trag u evropskoj i svjetskoj književnosti.
Postavka pruža priliku posjetiocima da se informiraju o bogatstvu poljske književnosti, kroz pažljivo odabranu kolekciju knjiga i tekstova iz časopisa, koji svjedoče o značaju poljskog književnog naslijeđa.
Organizator i autor izložbe Alem Akšamija kaže da poljska književnost ima bogatu historijsku pozadinu, počevši od romantizma, pozitivizma, avangardnih perioda. Sve do savremenih književnika koji su bili veoma zastupljeni tokom 90-ih, zato što su pisali poeziju vezanu za rat u Bosni i Hercegovini.
Upitan da izdvoji nešto što je je za njega posebno zanimljivo, Akšamija kaže da je to 'Quo Vadis' poljskog književnika Henryka Sienkiewicza, koji je za taj roman dobio Nobelovu nagradu, kao i prikaz poezije Czesława Miłosza o Sarajevu, koja je napisana 1993. godine.
Književni urednik i prevodilac s poljskog jezika na bosanski jezik Kenan Efendić naglašava da je poljska književnost velika po njenom kvalitetu, a i Poljska je velika po broju stanovnika. Ima dugu tradiciju pisane, zapisane književnosti, i državnosti.
Ističe da ono što poljsku književnost izdvaja u recimo 20. stoljeću u modernom kontekstu jeste vrhunska poezija koja je tri decenije, od sredine 60-tih pa do kraja ili druge polovine 80-tih prošlog stoljeća, vladala svjetskom scenom. Pjesnici poput Zbigniewa Herberta, Ceslova Miłosza, Wisławy Szymborske, Tadeuša Różewicza i kasnije Adama Zagajewskog bili su svjetske zvijezde u poeziji.
Moderatorica skupa magistar nauka i bibliograf Dragana Bogdanović podsjeća na ovogodišnji moto Festivala Sarajevska zima, 'Spas institucija kulture' te naglašava da je Međunarodnog centra za mir prvi objavio pjesmu Czesława Miłosza posvećenu Sarajevu u opsadi.
- Inspirativna je bila njegova pjesma posvećena Sarajevu, jer potječe iz velikog poljskog naroda koji se uvijek borio za slobodu, gdje su bili jako veliki domoljubi. Umjetnost prožima sve - naglasila je.
Direktor Festivala Sarajevska zima Ibrahim Spahić, i osnivač Međunarodnog centra za mir, naglašava posvećenost, tom izložbom, literaturi i publicistici Poljske. Nacionalna biblioteku BiH namjenski je odabrana kao mjesto dešavanja, a izložba koju su pripremili svjedoči o vitalnosti te institucije.
Adisa Žiro, v.d. direktorica NUB BiH kaže da je izložba o poljskoj literaturi upriličena i kao početak obilježavanja 80 godina te institucije, koja se navršava ove kalendarske godine.
- Međutim, mi zaista ne možemo reći, u neizvjesnosti smo šta će se dogoditi u narednom periodu. Nećemo dugo moći ovako, radimo kao da je sve uredu ali ponovno od ove godine mi nemamo plate i čekamo rješavanje naše situacije - poručila je.
Kako navodi organizator, ta izložba ne samo da slavi bogatu poljsku književnu tradiciju, već i potvrđuje značaj Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH kao ključne institucije u očuvanju i promociji kulture. U skladu s ovogodišnjim sloganom Festivala, ‘Spas kulturnih institucija’, poseban akcent je na ulozi biblioteke ne samo kao čuvara pisane baštine, već i kao vitalnog centra znanja, obrazovanja i intelektualnog stvaralaštva.
Izložba će biti postavljena u NUB BiH za vrijeme trajanja Festivala Sarajevska zima.
(Vijesti.ba / FENA)