"Neopravdane carine za EU neće ostati bez odgovora - one će pokrenuti čvrste i proporcionalne protumjere", kaže se u prvoj reakciji Evropske komisije na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa. Predsjednica Komisije rekla je da žali zbog te odluke, ističući da su carine porezi koji su loši za poslovanje i još više za potrošače.
"Evropska unija će djelovati kako bi zaštitila svoje ekonomske interese. Zaštitit ćemo naše radnike, kompanije i potrošače”, rekla je Von der Leyen.
Američki predsjednik Donald Trump odlučio je jučer znatno podići carine na uvoz čelika i aluminija, ukidajući izuzeća i bescarinske kvote za glavne dobavljače. Trump je potpisao odluke kojima je podignuo carinsku stopu na uvoz aluminija na 25 posto s prijašnjih 10 posto, koje je uveo 2018. kako bi pomogao sektoru koji je upao u teškoće.
Time se ponovno uvode carine od 25 posto na milione tona čelika i aluminija koji su se u SAD uvozili bez carine prema sporazumima o kvotama, izuzećima i isključivanju hiljadu proizvoda.
(Vijesti.ba / HINA)