10.02.2025 / 20:11 Ekonomija - Ozbiljan poremećaj

Hasanović: Zaštititi domaće tržište od Temua, to je nelojalna konkurencija

Hasanović: Zaštititi domaće tržište od Temua, to je nelojalna konkurencija
Foto: Vijesti.ba / Ilustracija
U posljednjim mjesecima, tržište trgovine u Bosni i Hercegovini doživjelo je ozbiljne tržišne disrupcije pojavom aplikacije TEMU.

Ova platforma, koja u velikoj mjeri koristi poslovne modele koji nisu usklađeni s postojećim pravilima trgovine, postala su prijetnja u kontekstu tržišne ravnoteže.

TEMU, podržan od subvencija kineske vlade, nudi proizvode po izuzetno niskim cijenama, često izbjegavajući carinske i porezne namete, čime dolazi u konflikt s domaćim zakonodavstvom stvarajući nelojalnu konkurenciju.

Evropska komisija objavila je da će Temu i modni brend Shein snositi odgovornost za prodaju nesigurnih i opasnih proizvoda na svojim platformama. Ova odluka dio je šire akcije protiv velikog priljeva jeftinih e-trgovinskih uvoza u Evropsku uniju.

S druge strane, vlasti u BIH ovoj ozbiljnoj temi ne pridaju mnogo pažnje, iako je do sada preko TEMU-a stiglo preko pola miliona KM narudžbi. Pošiljke su uglavnom bile u vrijednost od 90 do 300 KM, što znači da država od njih nije zaradila ništa. Najveća pojedinačna pošiljka bila je u vrijednosti 590 KM i vraćena je pošiljaocu iz razloga što nije želio platiti carinske dažbine.

Dugoročne posljedice mogle biti ozbiljne.

Naime, osim što ovi strani trgovci ne plaćaju sve potrebne namete, što daje nerealnu konkurentsku prednost, veliki dio novca odlazi iz domaće ekonomije.

Najveći problemi koje donosi poslovanje platforme poput TEMU-a za tržište BiH jesu upravo u tome što ona zaobilazi carinske i porezne regulative, čime domaći trgovci nisu u ravnopravnom položaju. Male pošiljke često prolaze ispod radara carinskih vlasti, čime se izbjegavaju porezi i carine.

Također, subvencioniranje poštarine, posebice od kineske države, omogućava TEMU-u da transportira robu po niskim troškovima, dok domaći trgovci nemaju istu privilegiju.

Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Muhamed Hasanović za Vijesti.ba ističe da je "ključno razmotriti ekonomske mjere zaštite domaćeg tržišta".

Hasanović navodi da je, osim analize poslovanja TEMU-a u BiH, važno donijeti konkretne mjere koje će omogućiti domaćim trgovcima da se natječu s ovim platformama.

Prema njegovim riječima, potrebno je poduzeti korake kao što su pojačana carinska kontrola i usklađivanje carinskih stopa sa evropskim standardima, što bi omogućilo pravedniji sistem za domaće trgovce.

Također, Hasanović predlaže uvođenje regulacija za digitalne platforme poput TEMU-a, obaveznu registraciju tih platformi, ali i zabranu oglašavanja onih koje ne posluju u skladu sa zakonima BiH.

"Bez jasnih regulatornih okvira za platforme poput TEMU-a, domaći trgovci će nastaviti imati nelojalnu konkurenciju, zbog čega je važno i dalje raditi na poticanju domaće e-trgovine kroz subvencije i olakšice za naše trgovce", zaključio je Hasanović za Vijesti.

Piše: Tarik Kučević

(Vijesti.ba)

Izdvajamo