Planovi uključuju kanadsku investicijsku kompaniju Brookfield s ulaganjem od 20 milijardi eura i finansiranje iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koje bi moglo dostići i 50 milijardi eura u godinama koje dolaze, saopćio je Macronov ured.
Elizejska palača navela je da će investicija iz Emirata uključivati finansiranje podatkovnog centra od jednog gigavata. Novine La Tribune de Dimanche saopćile su da će i većina Brookfieldova ulaganja ići u podatkovni centar.
Umjetna inteligencija zahtijeva ogromne količine energije za napajanje golemih podatkovnih centara, a Evropa se bori sa zadovoljavanjem buduće potražnje.
Prošli je mjesec američki predsjednik Donald Trump najavio da će kompanije OpenAI, SoftBank Group i Oracle uložiti 500 milijardi dolara u infrastrukturu za AI tokom sljedeće četiri godine kako bi pomogli Sjedinjenim Državama da ostanu ispred Kine i drugih protivnika u globalnoj utrci u AI-u.
Na velikom akcijskom samitu o AI-u u ponedjeljak i utorak u Parizu okupit će se brojni lideri država ili vlada, međunarodnih organizacija, tehnoloških kompanija i naučnika koji će pokušati postići globalni konsenzus o etičkom razvoju umjetne inteligencije u korist općeg dobra.
Prošli je mjesec donio potres u području umjetne inteligencije kada je kineska kompanija DeepSeek predstavila svoj model AI-a, sličan ChatGPT-u, koji je razvijen uz drastično manje troškove. Kompanija je objavila da je na kompjuterske resurse za svoj osnovni model potrošila samo 5,6 miliona dolara. Istodobno, američke kompanije kao što su OpenAI, Google, Mete ulažu milijarde u razvoj umjetne inteligencije.
(Vijesti.ba)