08.02.2025 / 20:00 BiH - Prenosimo

Zaboravljena heroina: Dobrila Kalaba

Zaboravljena heroina: Dobrila Kalaba
Dobrila Kalaba bila je prevoditeljica britanskih snaga UNPROFOR-a u Vitezu, bosanska Srpkinja koja je 5. jula 1993. godine ubijena snajperskim hicem dok je bila na radnom zadatku.

Pucao je snajperista Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a njeno ubistvo bilo je čin odmazde zbog njene uloge u razotkrivanju masakra u Ahmićima.

Dobrila je bila jedna od prvih prevodilaca koje su britanske snage angažovale u Bosni i Hercegovini, u oktobru 1992. godine, tokom njihove mirovne misije ("Operacija GRAPPLE").

Prije agresije, bila je profesorica engleskog jezika u lokalnoj školi. Kao prevoditeljica, služila je uz britanske vojnike, izlažući se istim rizicima, ali bez ikakve zaštite ili priznanja.

Dobrila je bila jedini prevodilac britanske vojske koji je izgubio život u Bosni i Hercegovini.



Nakon masakra u Ahmićima, 16. aprila 1993. godine, kada su pripadnici HVO-a ubili 116 bošnjačkih civila, uključujući žene, djecu i starce, britanski vojnici su među prvima stigli na mjesto zločina.

Dobrila je bila uz komandanta britanskih snaga, potpukovnika Boba Stewarta, i prevodila mu dok su svjedočili razmjerama ovog masakra.

Njena hrabrost i javno osuđivanje zločina rezultirali su prijetnjama, koje su na kraju kulminirale njenim ubistvom direktno unutar britanske vojne baze u Vitezu.

Dobrila nije samo prevodila – ona je postala glas i lice osude ratnih zločina. Njena smrt pokazuje brutalnu realnost rata u Bosni i Hercegovini – zločinci nisu birali žrtve, a ni članovi međunarodnih mirovnih snaga nisu bili pošteđeni ako su govorili istinu.

Nakon njene smrti, rat je spriječio organizaciju dostojnog sahranjivanja. Njeni prijatelji i komšije morali su je u tajnosti sahraniti u improvizovanom kovčegu pod okriljem noći.

Pet godina kasnije, njeni posmrtni ostaci su ekshumirani i premješteni u Šipovo, prema želji njenih roditelja.

Za razliku od britanskih vojnika, Dobrila i njena porodica nisu dobili nikakvu finansijsku pomoć, a njena žrtva je godinama ostala nepriznata.

Ni Dobrila ni njene kolege, prevodioci iz rane faze UN misije, nikada nisu dobili UNPROFOR medalju ili bilo kakvo zvanično priznanje.

Tek 2022. godine, na godišnjicu masakra u Ahmićima, njena služba je prvi put zvanično obilježena a britanski veterani su se okupili kako bi odali počast njenoj žrtvi.

Baronesa Coussins je u britanskom Domu lordova 2015. godine izjavila:

"Uloga prevodilaca i tumača u ratnim zonama je od vitalnog značaja, ali je slabo shvaćena i rijetko priznata. Oni su tihi heroji. Često su žrtve nepovjerenja, diskriminacije i prijetnji sa svih strana… Ipak, njihovo jezičko znanje i kulturno razumijevanje omogućava vojnicima da rade svoj posao."

Dobrila Kalaba bila je jedna od tih tihih heroina.

Njena priča ostaje tragičan podsjetnik na surovost rata i hrabrost pojedinaca koji su se usudili stati u odbranu istine.


Piše: Nedžad Abdić

(Vijesti.ba / Preporod.info)

Izdvajamo