Predsjednik RS-a Milorad Dodik ove je sedmice najavio donošenje "rigoroznog" zakona o reguliranju rada nevladinih organizacija i institucija civilnog društva u tom entitetu. Sve takve organizacije koje primaju bilo kakve donacije iz inostranstva, ako zakon bude usvojen, bile bi tretirane stranim agentima, zabranila bi im se svaka politička aktivnost i bile bi podvrgnute posebnom režimu nadzora, a entitetski ministar pravosuđa imao bi ovlasti u svakom trenutku bez obrazloženja ukinuti njihovu registraciju.
Slično zakonsko rješenje parlament RS-a na Dodikov je poticaj već razmatrao 2023. no entitetska ga je vlada naglo povukla iz procedure nakon upozorenja iz Bruxellesa da je njegov sadržaj protivan pravnoj stečevini EU.
Nakon što je na vlast u SAD-u došao Donald Trump, Dodik je odlučio "oživjeti" taj projekt koji je prvobitno zamislio po ruskom modelu gušenja svakog glasa opozicije, a sada ga kani provesti još oštrije.
"Ako je to prekid evropskog puta, u redu. Nećete vi nama govoriti ovdje što ćemo raditi", kazao je Dodik najavivši brzo usvajanje novog zakona. Po njegovim je uputama vlada RS-a odmah razmatrala i ove sedmice podržala nacrt novog zakona i uputila ga parlamentu.
Vlada je prihvatila i da se iz Kaznenog zakona RS-a briše termia "rodni identitet", što u praksi znači ukidanje zaštite od nasilja i mržnje osoba koje se različito rodno izjašnjavaju u odnosu na spol po rođenju.
Na to su posebnom izjavom reagirali iz delegacije EU u Sarajevu. Napisali su kako usvajanje zakona koji dodatno ograničava rad civilnog društva, kao i izmjena i dopuna Kaznenog zakona RS-a kojim se ukida rodni identitet predstavlja prijetnju temeljnim pravima i demokratskim vrijednostima.
Ako se ovi propisi usvoje i stupe na snagu predstavljali bi zapreku na putu Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji, naveli su ističući kako EU poziva vladu RS da povuče sporne prijedloge zakona.
"Evropska unija ponavlja da, ako Bosna i Hercegovina teži budućnosti u EU, ne smije odstupiti od njenih temeljnih vrijednosti. Za domaće vlasti je ključno da osiguraju okruženje koje omogućava efikasno funkcioniranje civilnog društva, u skladu s međunarodnim obvezama zemlje u pogledu ljudskih prava i evropskom perspektivom, jednako kao i zaštitu standarda zabrane diskriminacije", stoji u izjavi delegacije EU.
(Vijesti.ba / HINA)