Radna grupe za kreiranje prijedloga programa mjera podrške mladima koji izlaze iz sistema javne brige u Kantonu Sarajevo održala je sastanak na kojem su prisustvovali predstavnici CRS-a (Catholic Relief Services), Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS, kao i drugih relevantnih institucija, kako bi se razmotrili ključni koraci za pružanje sveobuhvatne podrške ovoj kategoriji mladih.
CRS pokreće prijedlog programa mjera koji obuhvata različite oblike pomoći, uključujući materijalnu podršku, opremanje stambenih jedinca, pripremu za tržište rada i psiho-socijalnu pomoć.
Program je rezultat zajedničkog rada CRS-a i drugih partnerskih organizacija, temeljenog na analizama potreba mladih koji napuštaju sistem brige, a koji se suočavaju s izazovima samostalnog života. Fokus je na pružanju sveobuhvatne podrške kroz edukaciju, mentorstvo, kao i aktivnu pomoć u pronalaženju stambenih rješenja i zapošljavanju.
- Ministarstvo je već poduzelo konkretne korake u ovoj oblasti, te da su za mlade koji navrše 18 godina omogućene stambene jedinice u SOS Dječijem selu za boravak u trajanju do godinu dana, uz svu podršku i pripremu za konkurisanje na tržištu rada, uključujući pravilno pisanje CV-a, različite obuke i profesionalne smjernice. Time se olakšava njihov prijelaz u samostalan život, uz adekvatnu zaštitu i podršku - naglasila je ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS Enda Pavić Pečenković.
Na sastanku je istaknuto da je ključna saradnja sa lokalnim zajednicama i drugim institucijama kako bi se mladi što bolje pripremili za izazove samostalnog života.
Naglašeno je da Ministarstvo ostaje posvećeno pružanju podrške mladima i da će nastaviti suradnju s CRS-om i svim relevantnim akterima na ostvarivanju zajedničkog cilja: omogućiti mladima koji napuštaju sistem javne brige bolju budućnost i samostalnost.
Uspjeh ovog programa zavisit će od usmjerenog djelovanja svih partnera te da će kontinuirana podrška i koordinacija resursa omogućiti mladima da prebrode izazove i postanu samostalni i aktivni članovi zajednice.
Zajednički zaključak je da je u ovom procesu ključno ujediniti znanje, vještine i iskustvo svih članova radne grupe kako bi program bio što bolje prilagođen stvarnim potrebama mladih na terenu. Cilj je osigurati da svi korisnici dobiju program koji je provodiv, koristan i efikasan, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.
(Vijesti.ba / FENA)