Tema razgovora bila je unapređenje rada Agencije i jačanje institucionalnih mehanizama za borbu protiv kriminala i korupcije, kao ključnih instrumenata za vraćanje nezakonito stečene imovine u pravne tokove.
Na sastanku je naglašeno da borba protiv kriminala i korupcije nije samo prioritet – to je apsolutna obaveza vlasti prema građanima. Stojanović istakao je da je neophodno dodatno unaprijediti zakonski okvir i operativne procedure kako bi se postupak oduzimanja nelegalno stečene imovine ubrzao i učinio još efikasnijim.
- Oduzimanje nezakonito stečene imovine najjače je oružje protiv organizovanog kriminala i korupcije. Kada kriminalcima oduzmemo sredstva, oduzimamo im i moć - naglasio je Stojanović.
Jedan od ključnih koraka u unapređenju borbe protiv korupcije jeste aktivnije provođenje finansijskih istraga na nivou kantonalnih tužilaštava. Pozitivan primjer predstavlja Tužilaštvo Kantona Sarajevo, koje je u prošloj godini oduzelo imovinu vrijednu 11,5 miliona KM.
Također, neophodne su izmjene zakona kojima bi ovlaštene osobe Agencije dobile status sudskih izvršitelja, čime bi se omogućilo lakše raspolaganje oduzetom imovinom i pojednostavljenje prijedloga za izvršenje. Ove izmjene zakona osigurale bi dodatna sredstva za budžet Federacije BiH – samo u posljednjih 15 mjeseci Agencija je u budžet FBiH uplatila 5,8 miliona KM.
Oduzimanje nezakonito stečene imovine jedan je od najefikasnijih načina da se oštećenima, pa i kada se radi o državi, nadoknadi nanesena šteta. Vraćanje te imovine u pravne tokove osigurava ekonomski balans i jača povjerenje građana u pravosudni sistem, saopćeno je iz Kabineta potpredsjednika Federacije BiH Igora Stojanovića.
(Vijesti.ba / FENA)