Bosanskopodrinjski kanton (BPK ) Goražde u protekloj godini ostvario je najbolje rezultate pokrivenosti uvoza izvozom – naglašeno je na pres-konferenciji Privredne komore BPK Goražde.
Predsjednik Privredne komore tog kantona Dževad Terović istakao je da se na nivou države i entiteta Federacija BiH i dalje bilježi vanjskotrgovinski disbalans.
- Bosna i Hercegovina ostvarila je negativnu platnu bilansu u razmjeni roba i usluga sa inostranstvom u iznosu od 12.645.484.000 KM. Pokrivenost uvoza izvozom roba i usluga u posmatranom periodu iznosila je 56,7 posto što je u odnosu na isti period 2023. godine za 4,1 posto manje. Iz naše zemlje izvezeno je 16 milijardi i 544 miliona maraka što je za 625 miliona maraka manje ili 3, 64 posto, u odnosu na 2023 godinu. Sa druge strane, uvoz je iznosio 29 milijardi i 189 miliona maraka i za oko milijardu ili 3,35 posto je veći u odnosu na godinu ranije – precizirao je Terović.
Dodao je da ništa bolja situacija nije ni na entitetskom nivou. U prilog tome naveo je da je Federacija BiH izvezla 10 milijardi i 927 miliona maraka u 2024. godini što je za 450 miliona ili 3,90 posto manje u odnosu na godinu ranije. U istom periodu uvoz je iznosio 20 milijardi 330 miliona maraka i za 417 miliona ili 2,9 posto je veći u odnosu na 2023. godinu.
- Na područje BPK Goražde u prošloj godini uvezeno je roba i usluga u vrijednosti od 186.085.000 KM, što je u odnosu na isti period predhodne godine više za 6.846.000 KM ili 3,82 posto, dok je izvezeno roba u vrijednosti od 322.379.000 KM što je u odnosu na isti period predhodne godine, više za 8.066.000 KM ili 2,57 posto. Pokrivenost uvoza roba izvozom u tom periodu iznosila je 173,24 posto, čime je BPK Goražde ostvario suficit u razmjeni roba sa inostranstvom od 136.294.000 KM, što znači da je na svakih 100 KM uvezenih roba i usluga izvezeno 173,24 KM čime je ostvario najbolje rezultate pokrivenosti uvoza izvozom roba I usluga na nivou države BiH – pojasnio je Terović.
Napomenuo je da je na nivou Federacijie BiH pored BPK-a Goražde i Unsko-sanski kanton ostvario pozitivnu bilansu u razmjeni roba sa inostranstvom od deset kantona u Federaciji BiH.
Po glavi stanovnika na područje BPK Goražde uvezeno je roba i usluga u iznosu od 7.840,00 KM, a izvezeno 13.583,00 KM. Kada je u pitanju izvoz roba po glavi stanovnika BPK Goražde je prvi u Federaciji BiH.
U Bosanskopodrinjski kanton Goražde robe i usluge su uvezene iz 36 država a izvezene u 68 država svijeta.
Najviše se uvozilo iz: Njemačke, Češke Republike, Srbije, Turske, Slovenije, Mađarske, Slovačke Republike, Austrije, Švicarske i Hrvatske.
S druge strane, najviše se izvozilo u: Njemačku, SAD, Srbiju, Tursku, Češku Republiku, Veliku Britaniju, Austriju, Rumuniju, Francusku i Hrvatsku.
(Vijesti.ba / FENA)