06.02.2025 / 10:36 Svijet - Nakon razornog požara

Kako obnoviti hiljade kuća u Los Angelesu? Manjak radnika otežava posao

Kako obnoviti hiljade kuća u Los Angelesu? Manjak radnika otežava posao
Foto: Vijesti.ba / Los Angeles Times
Više od 10.000 kuća uništeno je u trosedmičnom požaru u blizini Los Angelesa, ne računajući trgovine, restorane i druge javne zgrade. Brza obnova bit će velik izazov u kontekstu manjka radne snage, inflacije i strogih urbanističkih propisa.

"Proces obnove bit će jako težak", rekao je Jim Tobin, predsjednik Nacionalnog udruženja graditelja (NAHB).

"To će potrajati jer su požari drugačiji od poplava ili uragana, šteta je totalna", napomenuo je. Po njemu, čak i elementi koji su preživjeli požar, poput temelja, dimnjaka ili struktura od kamena i betona, morat će biti uklonjeni jer požar jako oštećuje te materijale.

Uz to, na njih je bačeno mnogo vode i retardanta.

"Prije početka bilo kakve gradnje specijalizirane firmemoraju očistiti zemljište od otrovnog onečišćenja", rekla je Mary Comerio, profesorica urbane arhitekture na Univerzitetu Berkeley i stručnjakinja za urbanu obnovu nakon katastrofa.

"U Paradiseu, gdje je u požaru u novembru 2018. bilo uništeno 18.000 zgrada, od čega 11.000 kuća, faza čišćenja terena trajala je devet mjeseci", rekla je Colette Curtis, direktorica za obnovu tog kalifornijskog grada. Spašeno je samo 10 posto kuća i oko 500 zgrada (trgovina, poduzeća), među kojima i gradska vijećnica.

Prva građevinska dozvola izdana je u martu 2019., prva kuća završena je u julu te godine, a sada se gradi 400 kuća.

"Za potpunu obnovu trebat će vjerovatno još deset godina", naglasila je Curtis.

U Los Angelesu bi ipak moglo ići brže s obzirom na to da su stanovnici Pacific Palisadesa i Malibua imućni pa neće morati čekati isplatu odštete od osiguranja, saveznu pomoć ili pregovarati o novoj hipoteci.

S druge strane, samo ishođenje građevinske dozvole moglo bi potrajati devet do 12 mjeseci, rekli su upućeni, ocijenivši da bi kompletan proces do završetka kuće za stanovanje mogao trajati tri do pet godina. Javne vlasti moraju također raščistiti i obnoviti cestovnu, sanitarnu i energetsku mrežu te obnoviti javnu infrastrukturu kao što su škole, bolnice i biblioteke.

Savezna vlada obično u takvim slučajevima snosi 75 posto troškova, no Mary Comerio podsjetila je da je predsjednik Joe Biden odlučio da će ona pokriti kompletnu cijenu obnove. Pitanje je hoće li nova administracija Donalda Trumpa to poštivati. Propisi su se s godinama jako promijenili, a sigurnosne i ekološke norme strože su i često skuplje.

Kalifornijski guverner Gavin Newsom brzo je poduzeo mjere kako bi ubrzao taj proces, ublaživši neka ograničenja zakona o prostornom uređenju, te kako bi ograničio napuhavanje cijena. Katastrofa se, naime, dogodila u vrijeme manjka radne snage u građevinarstvu, ali i manjka građevinskog materijala, što bi se moglo pogoršati zbog Trumpova uvođenja carina Kini i Kanadi.

Udruženje građevinskih radnika procijenilo je da neto deficit radnika u građevinarstvu u ovom trenutku iznosi 430.000 ljudi, a za 2026. očekuju da će nedostajati 500.000 radnika.

"Kao u svakoj velikoj urbanoj katastrofi, dogodit će se velika interna migracija radnika", rekla je Mary Comerio, ukazujući na dobre plate u tom sektoru.

"To je prilično uobičajeno i kratkoročno dovodi do lokalne ekonomske eksplozije jer ti radnici moraju negdje stanovati, hraniti se, trošiti", rekla je.

"Veliki lanci trgovina za kućne majstore poput Home Depota i Lowe's, u kojima kupuju amateri i profesionalci, mogli bi imati poteškoća zadovoljiti jako veliku potražnju u kratkom vremenskom roku", rekao je Neil Saunders, direktor kompanije GlobalData.

Po njemu, trgovine s kućanskim aparatima, namještajem ili dekoracijama trebale bi isto tako doživjeti veliku potražnju jer ljudi moraju obnoviti kuće.

"No, ne bilo kako", napomenula je Colette Curtis.

U Paradiseu, gdje je poginulo 85 ljudi, novi lokalni propisi su neumoljivi. Zidovi, krovovi i prozori moraju biti otporni na vatru, ništa zapaljivo ne smije se nalaziti u krugu od 1.5 metara od kuće i dopuštena je samo probrana vegetacija. Električni kablovi moraju biti zakopani pod zemljom.

"Ne gubite nadu. Sada izgleda nemoguće, ali nemojte odustati, bit će bolje", poručila je Curtis žrtvama požara u Los Angelesu.

(Vijesti.ba / HINA)

Izdvajamo