06.02.2025 / 08:25 Svijet - Kruži snimak

Zemljotres uništio jednu od najpoznatijih plaža na Santoriniju

Zemljotres uništio jednu od najpoznatijih plaža na Santoriniju
Foto: In.gr
Niz zemljotresa koji su pogodili Santorini i obližnje grčke otoke u proteklih nekoliko dana doveo je do odrona na jednoj od najpoznatijih plaža, Crvenoj plaži.

Crvena plaža, poznata po upečatljivom crvenom pijesku i vulkanskim stijenama sada je zatvorena. Snimci objavljeni na društvenim mrežama pokazuju odrone i kamenje koje pada niz litice.

Do Crvene plaže, do koje se ranije moglo doći iz arheološkog nalazišta Akrotiri, sada se može isključivo brodom.

Ovako je plaža izgledala prije potresa.

 

U utorak je snažan potres jačine 5.0 stepeni po Richteru pogodio područje blizu Santorinija, što je bio najjači zabilježeni potres na tom području do sada. Gradonačelnik Santorinija, Nikos Zorzos, izjavio je za Associated Press da bi seizmička aktivnost mogla trajati sedmicama prije nego što se situacija smiri. Stručnjaci upozoravaju da bi jači zemljotres mogao biti neizbježan.

Zbog povećane zabrinutosti za sigurnost, mnogi lokalni stanovnici i turisti napuštaju Santorini posebnim letovima i trajektima. Škole na Santoriniju te na obližnjim otocima Amorgos, Ios, Anafi, Tinos, Leros i Patmos su zatvorene. Timovi za hitne intervencije, uključujući Grčku jedinicu za specijalne reakcije na katastrofe, timove civilne zaštite i spasilačke jedinice iz zraka, ostaju u stanju visoke pripravnosti.

Zemljotresi se nastavljaju, a vlasti pozivaju stanovnike i posjetioce da ostanu na oprezu, strahujući od daljnjih poremećaja u nadolazećim danima.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo