"Prošle sedmice imao sam priliku pridružiti se preživjelima genocida i edukatorima u razgovoru s princom i princezom od Walesa. Princ William i ja smo uglavnom razgovarali o ratu u Bosni, kako je moja porodica došla u Englesku kao izbjeglice i 30-oj godišnjici genocida koja se obilježava u julu", napisao je Bešo na društvenim mrežama.
Također, osvrnuo se na veze britanske kraljevske porodice s BiH, prisjetivši se posjete princeze Diane Bosni 1997. godine, samo nekoliko sedmica prije njene tragične smrti.
"Diana je posjetila Bosnu kao dio svoje kampanje protiv nagaznih mina. Posljednjeg dana svoje trodnevne posjete insistirala je na posjeti Sarajevskog harema, gdje su sahranjene žrtve rata u Bosni", istakao je.
Bešo je podsjetio na emotivan trenutak iz te posjete.
"Dok je prolazila kroz harem, Diana je naišla na majku koja je plakala nad mezarom svog sina. Diana nije govorila bosanski, a ova majka nije znala engleski", kasnije je ispričao Jerry White, jedan od njenih saputnika.
"Zato su se jednostavno zagrlile, tako intimno, tako fizički, tako emotivno, majka s majkom", dodaje.
Istakao je i koliko su takvi susreti značajni za ljude pogođene ratom i genocidom.
"Bez obzira na to kakvo mišljenje ljudi imaju o kraljevskoj porodici, niko ne bi trebao podcijeniti koliko je ovaj susret značio toj ožalošćenoj majci. A ove sedmice sam iz prve ruke vidio koliko je susret s princom Williamom značio žrtvama Holokausta u Engleskoj", poručuje.
Na kraju, izrazio je nadu da će razgovor s britanskim princom ostaviti trajan utisak.
"Kratki trenuci poput ovih mogu ostaviti trajan utisak. Nadam se da će se kraljevska porodica značajno uključiti u obilježavanje 30-e godišnjice genocida u julu", poručio je.
Smajo Bešo, koji je s porodicom tokom rata u BiH izbjegao u Veliku Britaniju, danas predaje na Univerzitetu u Newcastleu i aktivno radi na podizanju svijesti o zločinima počinjenim u BiH.
Njegov rad i angažman na polju edukacije o genocidu stekli su međunarodno priznanje, a razgovor s princom Williamom predstavlja još jedan korak u njegovom nastojanju da istina o ratu u BiH ostane zapamćena.
(Vijesti.ba)