- S druge strane, tragom zaključaka Narodne skupštine RS, naše stanovište je bilo da ne možemo razmatrati zakon o sudu BiH bez stava NSRS – kazao je.
Podsjetio je da je zaključak NSRS obavezao sve srpske predstavnike u institucijama BiH, da, kada su u pitanju evropski zakoni, prije izjašnjavanja se zauzmu stavovi NSRS.
Svi zakoni koji su na evropskom putu, dodao je, doneseni su u skladu sa ustavnim nadležnostima, u skladu sa dogovorom i na temelju glasanja koje je vršeno ili u Vijeću ministara ili u parlamentu glasovima predstavnika Republike Srpske odnosno SNSD-a i drugih.
- Ne možemo prihvatiti prijedloge koji daju proširene nadležnosti nekim organima. Ne možemo dati saglasnost i verifikaciju u bilo kom zakonskom rješenju da se verifikuju i da se po krivičnom zakonu koji drugi nameću isključivo raspravlja o određenim elementima pravosudne institucije – istakao je.
- Ali ovdje niko od nas nije za konflikt, pogotovo ne nikakve oružani, niko od nas nije za bilo kakvu destabilizaciju prilika u BiH, ali jesmo itekako za političku borbu stavova kako bismo rješavali određena pitanja, bazično onako kako stoji u našim agendama – zaključio je Košarac.
(Vijesti.ba / FENA)