Okupljanje i podsjećanje na taj dan tradicionalno organizuje Sindikat solidarnosti kojeg čine nekadašnji radnici privatizacijom uništenih tuzlanskih i drugih preduzeća iz TK. Šta su tada učesnici tražili, a šta dobili?
„Malo toga, uplaćeno je nešto radnog staža. Dobili smo 1.000-2.000 penzionera kojima je vlada na silu uplatila staž. Mi tražimo da se napravi zakon o uvezivanju radnog staža jer imamo još hiljade radnika kojima neije uplaćen staž“- kazao je Enes Tanović, potpredsjednik Sindikata solidarnosti i neposredni učesnik protesta u kojima je bio i uhapšen.
On podsjeća da se danas BiH bori sa nedostatkom radnika koji su bolje sutra potražili negdje drugo.
Iako su Februarski protesti bili svojevrsna revolucija, oni se danas tek spominju na ovaj dan i to zahvaljujući grupi ljudi.
„Ništa nije postignuto. Ja sam danas očekivao hiljade protestanata, ne zbog Sindikata solidarnosti već zbog situacije u državi. Cijene divljaju. Koja je adresa? Adresa je Vijeće ministara i Parlamentarna skupština da se uvede nulta stopa PDV-a na osnovne životne namirnice. Političari prepisuju jedni od drugih. Vlada FBiH podigla je svojim ministrima, premijeru, službenicima platu. Narod šuti, prepisuje to Skupština i Vlada TK i poveća platu. To je drsko, bezobrazno, bahato“- mišljenja je Sakib Kopić, predsjednik Sindikata solidarnosti.
Podsjećamo, protesti su započeli 5. februara 2014. godine u Tuzli, a pokrenuli su ih radnici koji su tražili prava, a potom i smjenu Vlade TK na čelu sa tadašnjim premijerom TK Seadom Čauševićem. Eskalacija se dogodila 7. februara kada je premijer podnio ostavku, a zgrada vlade je zapaljena. Ista ta zgrada danas se obnavlja sredstvima budžetskih korisnika.
(Vijesti.ba)