Tokom rasprave, poslanici su ukazali da je ovo nakon 30 godina novo zakonsko rješenje s obzirom da je osnovni tekst Zakona o kontroli cijena iz 1995. godine.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević obrazložio je da se osnovne novine ogledaju u tome da su jasnije definisane situacije u kojima država može poduzeti mjere intervencije.
- Odredbe ovog zakona podrazumijevaju intervenciju države u vanrednim okolnostima, u slučaju poremećaja i u slučaju kada osnovni elementi tržišne ekonomije podbace, odnosno kada ne funkcionišu vlada donosi mjere – kazao je Hasičević.
Dodao je da su, između ostalog, dogovorili i određene „trigere“, a to je kada i u kojim situacijama se donose te mjere obzirom da to dosad nije bilo jasno precizirano.
-Ovdje su između ostalog rekli da je to pet posto porast godišnje inflacije na mjesečnom nivou, tako da će se formirati i savjet za cijene koji će to pratiti, poduzimati mjere. Imali smo puno pitanja zašto savjet, a to je zato što hoćemo da doprinesemo demokratičnosti ovog procesa – istakao je Hasičević.
Novo zakonsko rješenja predviđa formiranje savjeta, koji bi bio sastavljen od predstavnika vlade, privrednih i obrtničkih komora i organizacija civilnog društva, prije svega udruženja poslodavaca i potrošača, koji bi trebalo da donose zajedničke mjere u vezi kontrole cijena.
Govoreći o tim mjerama resorni ministar napominje da su prvi put one i temporalnog karaktera i u nacrtu zakona je predviđeno da mjera može trajati maksimalno šest mjeseci, a nakon evaluiranja tih rezultata, još dodatnih šest mjeseci i onda se mjere njeni učinci.
(Vijesti.ba / FENA)