04.02.2025 / 10:34 Regija - Zbog ruskog kapitala

NIS zatražio odlaganje sankcija uz podršku vlada Srbije i Mađarske

NIS zatražio odlaganje sankcija uz podršku vlada Srbije i Mađarske
Foto: NIS

Naftna Industrija Srbije uputila je zvaničan zahtjev odjeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) SAD za odlaganje sankcija.

Ovaj zahtjev podržale su Vlade Srbije i Mađarske. Zahtjev se odnosi na dobijanje opštih ili posebnih licenci koje bi omogućile NIS-u da održi poslovanje dok se traži prihvatljivo rješenje vlasničke strukture i upravljanja, sa ciljem da kompanija, koja je regionalno i strateški važna za energetsku stabilnost, nastavi da posluje.

Vlada Republike Srbije podržava zahtjev za izdavanje takve dozvole NIS-u jer bi sankcije narušile sposobnost kompanije da snabdijeva građane Srbije naftom i naftnim derivatima.

"S obzirom na značaj NIS-a za srpsku, ali i regionalnu privredu, hitno zahtijevamo od OFAC-a da razmotri trenutnu pomoć u vidu odlaganja sankcija na minimum 90 dana, dok se održivo rješenje koje bi dovelo do ukidanja sankcija razmatra.

Zaposleni u NIS-u i građani nemaju razloga za brigu budući da će državno rukovodstvo, kao i do sada, zaštititi interese Srbije", navedeno je u saopćenju.

Podsjećamo, početkom 2025. godine američko ministarstvo finansija je uvelo sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS).

Odjel za kontrolu strane imovine (OFAC) objavio je ažuriranu listu sankcioniranih osoba i firmi, a u kojoj se spominje i Naftna industrija Srbije.

OFAC je objavio odluku na službenoj stranici u kojoj je navedeno da će uvesti sekundarne sankcije kompanijama koje imaju veze s ruskim kompanijama.

Ovom odlukom je NIS-u praktički zabranjeno poslovanje s većinskim vlasnikom.

Mjere OFAC-a odnose se na transakcije povezane s ugovorima o dugu, kapitalu ili derivatima koji uključuju Gazpromneft, Surgutneftegas i određene dodatne subjekte koji su blokirani 10. januara 2025. NIS-ov paket sada nosi visok rizik od sekundarnih sankcija zbog svoje povezanosti s ruskim Gazpromneftom, koji je pod sankcijama Sjedinjenih Država.

Naime, nova pravila i sankcije odnose se na strane finansijske institucije koje sarađuju sa sektorima vezanim uz rusku vojno-industrijsku bazu ili s pojedincima koji su već pod sankcijama, a među njima je i Gazpromneft.

Ako NIS ili njegovi partneri učestvuju u takvim transakcijama, to bi mogao biti razlog za izricanje sankcija. Budući da je Gazpromneft većinski vlasnik NIS-a, to je srpsku kompaniji dovelu u opasnost od sekundarnih sankcija Washingtona.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo