Nova vlada Belgije formirana je danas, gotovo osam mjeseci nakon izbora na kojima je pobijedila flamanska nacionalistička stranka Novi flamanski savez (N-VA).
Lider N-VA, Bart De Wever, imenovan je za premijera, čime je Belgija prvi put dobila federalnu vladu koju vodi flamanski nacionalista.
Pet stranaka postiglo je sporazum o širokoj koaliciji većine u petak navečer, nakon mjeseci napetih pregovora o smanjenju budžeta, povećanju poreza i reformama penzija u pokušaju poboljšanja vladinih finansija Belgije.
Nova vlada ima za cilj ograničiti trajanje naknada za nezaposlene i smanjiti penzije za osobe koje se povuku ranije, dok će ih povećati za one koji rade nakon dobi za penzionisanje, javlja Reuters.
Također će uvesti novi porez na kapitalnu dobit i ukinuti neke porezne olakšice.
Koalicija koju predvodi N-VA uključuje kršćanske demokrate i socijaliste iz nizozemskog govornog područja na sjeveru zemlje, kao i liberalne i centrističke stranke iz francuskog govornog područja na jugu.
(Vijesti.ba / FENA)