Trumpova administracija stavila je dvojicu vodećih sigurnosnih šefova Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) na odsustvo nakon što su odbili predati povjerljive materijale u ograničenim prostorima inspekcijskim timovima Elona Muska, saopćili su jedan aktuelni i jedan bivši zvaničnik za Associated Press u nedjelju.
Članovi Muskove Komisije za efikasnost vlade, poznate kao DOGE, na kraju su u subotu dobili pristup povjerljivim informacijama agencije, uključujući obavještajne izvještaje, naveo je bivši zvaničnik.
Tim DOGE-a nije imao dovoljno visok nivo sigurnosnog odobrenja za pristup tim informacijama, pa su dvojica sigurnosnih zvaničnika USAID-a — John Vorhees i njegov zamjenik Brian McGill — bili zakonski obavezni da uskrate pristup.
Aktuelni i bivši zvaničnici, koji su bili upoznati s incidentom, govorili su pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašteni za dijeljenje tih informacija.
Musk je u nedjelju odgovorio na objavu o vijesti na platformi X riječima: "USAID je kriminalna organizacija. Vrijeme je da umre." Bijela kuća nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
USAID is a criminal organization https://t.co/FY7P52XTYC
— Elon Musk (@elonmusk) February 2, 2025
Incident dolazi dan nakon što je DOGE izveo sličnu operaciju u Ministarstvu finansija, gdje je dobio pristup osjetljivim informacijama, uključujući sisteme plaćanja korisnika socijalnog osiguranja i Medicarea.
Musk je formirao DOGE u saradnji s novom Trumpovom administracijom s ciljem pronalaženja načina za otpuštanje federalnih radnika, ukidanje programa i smanjenje saveznih propisa.
USAID, čija je web stranica u subotu misteriozno nestala, jedna je od saveznih agencija koja je bila najviše na meti Trumpove administracije usljed eskalirajuće represije nad federalnom vladom i mnogim njenim programima.
Trumpova administracija i državni sekretar Marco Rubio uveli su neviđenu obustavu strane pomoći, koja je zaustavila veliki dio humanitarnih, razvojnih i sigurnosnih programa USAID-a širom svijeta — prisiljavajući na hiljade otpuštanja u humanitarnim organizacijama — te naložila prisilna odsustva koja su osiromašila rukovodstvo i osoblje agencije u Washingtonu.
Sjedinjene Američke Države su daleko najveći donator humanitarne pomoći u svijetu, a USAID upravlja milijardama dolara humanitarne, razvojne i sigurnosne pomoći u više od 100 zemalja.
Peter Marocco, povratnik iz prve Trumpove administracije, bio je lider u provođenju obustave. Zaposlenici USAID-a navode kako vjeruju da su osobe s privremenim propusnicama koje ispitivale radnike u sjedištu agencije u Washingtonu članovi Muskove komisije DOGE.
(Vijesti.ba)