Švedski tužioci su pokrenuli preliminarnu istragu zbog sumnje na "tešku sabotažu" i naredili zapljenu plovila u Baltičkom moru za koje se vjeruje da je oštetilo podvodni optički kabel koji povezuje Latviju i švedsko ostrvo Gotland.
"U istragu su uključene brojne vlasti, uključujući Nacionalni odjel za operacije policije, Obalnu stražu i Oružane snage," izjavio je Mats Ljungqvist, viši tužilac Nacionalne sigurnosne jedinice, piše Euronews.
Švedska obalna straža potvrdila je za novine Expressen da se nalaze na licu mjesta u blizini zaplijenjenog broda, kojeg su novine identificirale kao plovilo pod malteškom zastavom Vezhen, usidreno blizu luke Karlskrona.
"Direktno smo na licu mjesta sa zaplijenjenim brodom i poduzimamo mjere koje je odredio tužilac," rekao je Mattias Lindholm, glasnogovornik Obalne straže.
Prema podacima s Vesselfinder-a, brod je prije nekoliko dana krenuo iz ruske luke Ust-Luga i plovio je između Gotlanda i Latvije u vrijeme kada se vjeruje da je došlo do oštećenja.
Latvijski državni centar za radio i televiziju izjavio je u nedjelju da su zabilježili prekide u prijenosu podataka putem kabela koji povezuje grad Ventspils sa švedskim otokom Gotland i zaključili da je došlo do prekida.
Medijska organizacija saopštila je da funkcioniše koristeći druge rute za prijenos podataka dok poduzima korake za popravak kabela.
"U ovom trenutku postoji razlog za vjerovanje da je kabel značajno oštećen i da je oštećenje uzrokovano vanjskim utjecajima," izjavila je Vineta Sprugaine, voditeljica korporativnih komunikacija u LVRTC-u, prenosi državna televizija LSM.
Latvijska premijerka Evika Siliņa napisala je na X-u da njena vlada "sarađuje sa švedskim saveznicima i NATO-om na istrazi incidenta, uključujući patroliranje područja, kao i inspekciju plovila koja su bila u tom području."
Švedski premijer Ulf Kristersson napisao je na X-u da se vjeruje da je najmanje jedan kabel, koji pripada "latvijskom subjektu," oštećen i da je "bio u bliskom kontaktu" sa Siliņom tokom dana.
Nedjeljni incident dolazi nakon niza sličnih događaja koji su pojačali strahove od ruske sabotaže i špijunaže u strateškoj regiji.
Ranije su zabilježeni incidenti oštećenja kablova za prijenos podataka koji se protežu duž dna Baltičkog mora, navodno povezani s ruskom "sjenovitom flotom," stotinama starih tankera nejasnog vlasništva koji izbjegavaju sankcije i omogućavaju priliv prihoda od nafte u Rusiju.
Najnoviji incident dogodio se na Božić kada je kabel Estlink-2, koji prenosi električnu energiju iz Finske u Estoniju, oštećen.
Istražitelji vjeruju da je ruski tanker Eagle S odgovoran za oštećenje, povlačeći sidro duž morskog dna.
Finska policija u januaru je uhapsila 23 člana posade, a istraga je još u toku.
Ranije ovog mjeseca, NATO je pokrenuo misiju nazvanu Baltic Sentry, koja uključuje fregate, avione za pomorsku patrolu i flotu pomorskih dronova radi "pojačanog nadzora i odvraćanja" u Baltičkom moru, za koju transatlantski savez kaže da je usmjerena na zaštitu podmorskih kablova i cjevovoda.
(Vijesti.ba)