27.01.2025 / 08:06 Svijet - Uz pratnju staratelja

Talibani dopuštaju afganistanskim studenticama studiranje u Pakistanu

Talibani dopuštaju afganistanskim studenticama studiranje u Pakistanu
Foto: X

Talibanske vlasti u Afganistanu navodno su pristale omogućiti studenticama da nastave visoko obrazovanje u Pakistanu, pod uvjetom da i njihovi muški staratelji dobiju vize kako bi ih mogli pratiti, prema riječima zvaničnika upoznatih s ovim dogovorom.

Ovo otkriće dolazi u trenutku kada su stotine afganistanskih studenata polagale prijemne ispite u subotu kako bi osigurale upis na dodiplomske, postdiplomske i doktorske programe na univerzitetima u Pakistanu.

Zvaničnici su izvijestili da su afganistanski izbjeglice koji žive u Pakistanu polagali ispite u određenim centrima u gradovima Pešavaru i Kveti, dok će studenti u Afganistanu polagati online tokom narednih dana, piše VoA.

Mohammad Sadiq, specijalni izaslanik Pakistana za Afganistan, najavio je uoči testova da je skoro 21.000 afganistanskih kandidata, uključujući više od 5.000 žena, podnijelo prijave za predstojeće ljetne akademske sesije. Njegov ured je izvijestio o „značajnom odazivu“ afganistanskih studenata u navedenim testnim centrima u subotu, ali nije pružio precizne brojeve.

Pakistanska komisija za visoko obrazovanje provodi prijemne ispite kako bi izabrala do 2.000 afganistanskih studenata, pri čemu će trećina izabranih kandidata biti žene.

Pakistan je izrazio „duboku zahvalnost“ vladi u Kabulu „za dogovor da uspješne kandidatkinje mogu nastaviti svoje obrazovanje, pod uvjetom da njihovi mahremi [pratioci] dobiju vize kako bi ih mogli pratiti“, rekao je zvaničnik vlade u Islamabadu, koji je želio ostati anoniman zbog nedostatka ovlasti za javno komentarisanje ovog pitanja u medijima.

Zvaničnik je naveo da će vize biti izdane pratiocima „kako bi mogli pratiti studentice, u skladu s afganistanskim zakonom“, radi studiranja u pakistanskim institucijama.

Talibani nisu odmah komentirali tvrdnje Pakistana da će afganistanskim djevojkama biti omogućeno da nastave visoko obrazovanje u susjednoj zemlji.

Pakistan nudi potpuno finansirane stipendije za hiljade studenata iz svog ratom pogođenog, siromašnog susjeda. Program za studentice je, međutim, obustavljen nakon što su tvrdolinijaški Talibani ponovo preuzeli vlast 2021. godine i zabranili obrazovanje djevojčica nakon šestog razreda. Također su zabranili afganistanskim ženama putovanje ili letenje bez pratnje staratelja.

Na web stranici Komisije za visoko obrazovanje navedeno je da je program stipendija osmišljen kako bi se ojačale veze s Afganistanom pružanjem visokokvalitetnog obrazovanja afganistanskim studentima u raznim oblastima, uključujući medicinu, inženjerstvo, poljoprivredu, menadžment i računarstvo.

Prijemni ispiti za afganistanske studente dolaze usred bilateralnih tenzija koje su nedavno eskalirale zbog optužbi da oružane grupe protiv Pakistana koriste teritorij Afganistana za pokretanje prekograničnih terorističkih napada. Talibani negiraju tvrdnje da dozvoljavaju ili pružaju utočište stranim militantima koji prijete susjednim zemljama.

Nakon što je prošlog mjeseca preuzeo dužnost, Sadiq je posjetio Afganistan, gdje je održao opsežne razgovore s talibanskim liderima o načinima stabilizacije političke, sigurnosne i trgovinske saradnje. Svoje sastanke s de facto afganistanskim zvaničnicima opisao je kao produktivne, ali nije otkrio detalje.

Obraćajući se okupljenim predstavnicima civilnog društva i trgovine iz Afganistana i Pakistana u Islamabadu ove sedmice, izaslanik je rekao da dvije zemlje blisko sarađuju na smanjenju tenzija i poboljšanju ekonomskih i trgovinskih odnosa. Dodao je da pokušavaju ojačati veze među ljudima kroz saradnju u obrazovanju i drugim sektorima.

Otkako su ponovo preuzeli vlast prije tri i po godine, Talibani su uveli široka ograničenja za afganistanske žene, zabranivši većini da traže posao u javnom i privatnom sektoru te zahtijevajući da pokrivaju lica u javnosti.

Ujedinjene nacije su ova ograničenja označile kao „rodni apartheid“ i uporno zahtijevaju njihovo ukidanje. Talibani brane svoje upravljanje kao usklađeno s islamskim zakonom, odnosno šerijatom, i afganistanskom kulturom, odbacujući kritike i pozive na promjenu svojih politika.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo