Prostrana kuća s njegovanim vrtom u kojoj su, odmah do Auschwitza, živjeli zloglasni komadant logora Rudolf Höss i njegova porodica namjerava otvoriti svoja vrata javnosti, prenosi CNN.
U toj kući je Rudolf Höss, SS-ov komadant s najdužim stažom u Auschwitzu, osmislio najučinkovitiji način ubijanja miliona Židova, Roma, homoseksualaca i političkih zatvorenika koje je Treći Reich odlučio eliminirati. On je bio taj koji je uveo korištenje pesticida ciklona B u plinskim komorama.
Visoko drveće i visoki betonski zid zaklanjali su pogled i prigušivali vrisku iz logora kako bi Rudolfova žena Hedwig i njihovo petero djece – Klaus, Heidetraud, Brigitte, Hans-Juergen i Annegret – mogli živjeti zaštićeni od zločina počinjenih samo nekoliko koraka od njihovih vrata.
Njihov je život bio radostan. Djeca su se igrala s kornjačama, mačkama, jahala konje i kupala se u obližnjoj rijeci. U međuvremenu, dimnjaci koncentracijskog logora izbacivali su dim dok su druge porodice gurane u plinske komore. Hedwig je kuću i okućnicu opisala kao "raj".
Od oslobođenja Auschwitza u januaru 1945. kuća u ulici Legionow 88 bila je u privatnim rukama jedne poljske porodice. No prošle godine kupio ju je Counter Extremism Project (CEP), nevladina organizacija sa centrom u New Yorku koja se bori protiv ekstremizma.
Prema The New York Timesu, CEP je kupio kuću od njezine vlasnice Grażyne Jurczak kojoj je život postao previše izazovan jer su ljudi počeli viriti u njezine prozore nakon objavljivanja Oscarom nagrađenog filma Zona interesa Jonathana Glazera 2023.
Film je gotovo je u potpunosti smješten u kuću i njezinu okolicu. Ideja iza projekta je stvaranje globalnog centra za borbu protiv ekstremizma "u kući jednog od historisko najgorih ekstremista i antisemita", objasnio je Hans Jakob Schindler, viši direktor Counter Extremism Projecta.
Planovi ove nevladine organizacije za kuću su dvojaki: u njoj smjestiti sjedište svoje organizacije i otvoriti je za javnost za 80. godišnjicu oslobođenja logora 27. januara. Höss je tri i pol godine bio komadant Auschwitza, logora u kojem je ubijeno više od 1.1 milion ljudi, što Auschwitz-Birkenau čini najsmrtonosnijim od svih nacističkih logora.
Nakon oslobođenja logora je pobjegao, ali je uhvaćen nakon godinu dana i potom postao prva osoba na tako visokoj razini koja je priznala razmjere pokolja u logoru. Svjedočio je na Međunarodnom vojnom sudu u Nürnbergu, a kasnije je osuđen na smrt.
Höss je 1947. obješen na vješalima konstruiranim posebno za njega u Auschwitzu. Preživjela porodica Höss distancirala se od onoga što je učinio njihov suprug i otac. Njegova supruga Hedwig i kći Brigitte preselile su se u Sjedinjene Države nakon njegova pogubljenja.
U intervjuu 2013. za Washington Post, Brigitte je rekla: "Bilo je to davno. Nisam ja učinila ono što je učinjeno. Nikada ne pričam o tome – to je nešto u meni. Ostaje sa mnom. Postojale su dvije njegove strane. Ona koju sam poznavala, a očito i ona druga."
(Vijesti.ba/HINA)