Dokument je to Vlade HNK oko kojeg je opozicija potpomognuta sindikatima, sedmicama ranije dizala buku, te na taj način potvrdila naše informacije da se radi o politički motiviranom procesu s ciljem da se HDZ 1990 u konačnici domogne Ministarstva obrazovanja HNK.
Krenimo redom. 23. decembra održana je sjednica Skupštine HNK na kojoj je donesen zaključak da Vlada HNK u roku 10 dana dostavi Informacija o stanju u školama. Kako su od 24. decembta do 6. januara trajali vjerski i novogodišnji praznici, te veliki dio zaposlenih nije radio, izrada je počela 7. januara. Informaciju Vlada HNK usvaja 20. januara i istog dana dostavlja Skupštini, što je tačno deset radnih dana, odnosno u zadatom roku.
U međuvremenu, sindikati, HRS i HDZ 1990, ne uvažavajući činjenicu o praznicima, dižu paniku da informacija kasni, iako se radilo o svega nekoliko dana čekanja, bez probijanje roka. Čelnici sindikata tako su stvorili dojam da je prethodnih 20 godina bilo u najboljem radu, što dakako nije tačno. Taj dojam im je važan jer je upravo ista sindikalna ekipa suodgovorna za stanje u obrazovanju.
Isti ljudi su sa prethodnom Vladama po potpisivali kolektivne ugovore, anekse na iste, pa je najlakši put aktuelnoj Vladi koja je tu tek 14 mjeseci fakturisati 20 godina lošeg upravljanja.
Upravo to osvjetljava Informacija koja će se naći pred zastupnicima, a u kojoj se konstatuje da je aktuelna Vlada u novembru 2023. godine, preuzela teško breme naslijeđa, koje se manifestiralo kroz pravne nedostatke u brojnim sektorima, finansijski deficit i potrebu za poboljšanjem stanja u ministarstvima.
"Ovi problemi su bili vrlo izraženi u Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta (a i danas su jer jedna godina dana nije dovoljna da se riješe svi nagomilani problemi). Samo neki od primjera zorno govore o tome: Zakon o osnovnom obrazovanju koji danas imamo star je preko 20 godina i odavno je već anahron, Zakon o kulturi HNK nije postojao, Zakon o visokom obrazovanju nije usklađen s Okvirnim zakonom Bosne i Hercegovine i već je dobrano prevaziđen, u Pedagoškim standardima uopće nisu bili spomenuti asistenti u nastavi, psiholozi, logopedi i dr. iako su ova zanimanja u školama već izvjesno vrijeme bila prisutna itd", navodi se u Informaciji.
Od dolaska novog saziva Vlade HNK, u Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta pokrenuta je izrada brojni zakonskih i podzakonskih akata.
"Smatramo da bez toga nema potpunog rješenja za obrazovni sistem u našem Kantonu. Svjesni smo da je to vrlo težak i mukotrpan posao, ali ukoliko želimo rezultate to je neohodno uraditi. Nikakva paušalna rješenja neće trajno riješiti ovu oblast. To bi bilo bespotrebno trošenje dragocijenog vremena, zbog čega i kasnimo u procesu sprovođenja neophodnih reformi. Samo kompletnom reformom obrazovnog sistema, imat ćemo zadovoljnog nastavnika, uspješnog učenika i napredno društvo, koje se neće stiditi rezultata testiranja sprovođenih kako na domaćem tako i na međunarodnom planu", navodi se u Informaciji koja dalje precizno detektuje naslijeđeni breme kroz jasne brojke i podatke.
Na području HNK djeluje 50 osnovnih škola sa 76 područnih škola. Pohađa ih 16.819 učenika u 1.115 razredna odjela. Prosjek broja učenika po razrednom odjelu je 15,08. Budžetom je za 2024. godinu za osnovno obrazovanje izdvojeno 76.075.909 KM.
U osnovnim školama radi 1.773 nastavnog osoblja, 49 direkotora, 12 pomoćnika, 104 stručna saradnika, 93 administrativna radnika, 374 tehnička radnika te 199 asistenata u nastavi. Ukupno njih 2.604. Srednje škole pohađa ukupno 6.797 učenika u 459 razrednih odjela. Prosječan broj učenika po razrednom odjeljenju iznosi 14,80 učenika.
U srednjim školama u radi ukupno 1.427 zaposlenika: 1.118 profesora (s punim i nepunim nastavnim normama, uključujući vanjske saradnike), 27 direkotra, 6 pomoćnika, 58 stručnih saradnika, 53 administrativnog osoblja, 148 tehničkog osoblja te 17 asistenata u nastavi.
U 49 osnovnih i 27 srednjih škola i plaća se isplaćivala po koeficijentima i osnovici od 2009. godine. Od 01.01.2024. godine stupaju na snagu novi koeficijenti za zposlene u osnovnim i srednjim školama, pa je plata učitelja u osnovnim školama bez minulog rada 1.448,47 KM, a plaća nastavnika u srednjim školama bez minulog rada 1.556,94 KM.
''Uvažavajući značaj asistenata u nastavi, Vlada je 2024. godine donijela Odluku o visini plate i visini naknada za topli obrok i prijevoz za asistente u nastavi za djecu s poteškoćama u razvoju u osnovnim i srednjim školama, kojom je plata sa 700 KM povećana na 800 KM'', stoji u informaciji u kojoj se navodi da je Vlada u 2024. godini povećala platne koeficijente spremačicama u školama sa 1,21 na 1,31.
(Vijesti.ba)