26.01.2025 / 12:29 Svijet - ukinuo vojno stanje

Predsjednik Južne Koreje optužen za pobunu

Predsjednik Južne Koreje optužen za pobunu
Foto: Inyarwanda.com
Južnokorejski tužioci podigli su u nedjelju optužnicu protiv predsjednika Yoon Suk Yeola koja ga tereti da je predvodio pobunu kratkotrajnim uvođenjem vanrednog stanja 3. decembra 2024. godine, objavila je glavna opoziciona stranka, prenosi novinska agencija Reuters.

“Tužilaštvo je odlučilo podići optužnicu protiv Yoon Suk Yeola koji se suočava sa optužbama da je bio predvodnik pobune”, izjavio je glasnogovornik Demokratske stranke Han Min-soo na konferenciji za novinare, dodajući kako "sada konačno počinje kažnjavanje predvodnika ustanka".

Prvi uhapšeni predsjednik

O optužnici su izvještavali i južnokorejski mediji.

Istražioci za borbu protiv korupcije prošle su sedmice preporučili podizanje optužnice protiv zatvorenog Yoona, kojeg je Parlament opozvao i suspendovao s dužnosti zbog incidenta.

Yoonovi advokati pozvali su tužioce da ga odmah oslobode iz, kako oni nazivaju, nezakonitog pritvora. Pod krivičnom istragom nalazi se u pritvoru otkako je 15. januara postao prvi aktuelni predsjednik koji je uhapšen. Kažnjivo je doživotnim zatvorom ili smrću, iako Južna Koreja nije nikoga pogubila decenijama.

Yoon i njegovi advokati tvrdili su na saslušanju Ustavnog suda prošle sedmice kako on nikada nije namjeravao u potpunosti uvesti vanredno stanje, već je samo mislio na te mjere kao upozorenje da se izađe iz političkog zastoja.

Pobuna je jedna od rijetkih krivičnih prijava za koju južnokorejski predsjednik ne uživa imunitet.

Odluka o smjeni

Paralelno s njegovim krivičnim postupkom, Vrhovni sud će odlučiti hoće li smijeniti Yoona s dužnosti ili mu vratiti predsjedničke ovlasti, a za tu odluku imaju rok od 180 dana.

Parlament Južne Koreje predvođen opozicijom opozvao je Yoona 14. decembra, čime je on postao drugi konzervativni predsjednik koji je opozvan u toj državi.

Yoon je ukinuo vojno stanje nakon otprilike šest sati nakon što su zastupnici iz glavne opozicione stranke, sukobljavajući se s vojnicima u parlamentu, izglasali dekret.

Vojnici opremljeni puškama, pancirima i opremom za noćno posmatranje viđeni su kako ulaze u zgradu parlamenta kroz razbijene prozore tokom dramatičnog sukoba.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo