26.01.2025 / 10:14 Zanimljivosti - Dating kriza

'Epidemija usamljenosti': Zašto je danas toliko teško pronaći partnera?

'Epidemija usamljenosti': Zašto je danas toliko teško pronaći partnera?
Foto: Pexels
Mladi ljudi u svojim 20-ima i 30-ima suočavaju se s pravim izazovom u potrazi za ljubavlju, a istraživanje The Guardiana otkriva zabrinjavajući trend: čak 20 posto njih odustalo je od izlaska na spojeve.

Štaviše, dating aplikacije poput Tindera, koje su nekoć bile sinonim za lako povezivanje, sada doživljavaju pad popularnosti. Kako napominje profesorica Natasha McKeever, aplikacije su postale zamorne i često se svode na "prolazak kroz ljude", čime gubi se osjećaj stvarne povezanosti.

Taj problem nije izoliran samo na jednu generaciju. Globalna epidemija usamljenosti postaje ozbiljan društveni fenomen.

Ozbiljan zdravstveni problem

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 2023. proglasila je usamljenost ozbiljnim zdravstvenim problemom, a istraživanje Harvard-a pokazuje da čak 21% odraslih Amerikanaca osjeća duboku usamljenost, posebno u dobi između 30 i 44 godine. Pored toga, muška usamljenost postaje sve češća tema na društvenim mrežama, ali često se pogrešno interpretira kroz mizogine narative koji komplikuju stvaranje dubljih, emocionalnih veza.

Iako bi se moglo pomisliti da su političke razlike temeljni problem, u stvarnosti, iza njih leže dublji kulturni konflikti. Konzervativniji muškarci i liberalniji žene teško pronalaze zajednički jezik, što čini stvaranje stabilnih veza još izazovnijim.

U ovom svjetlu, ljubav možda postaje teže dostupna, ali to ne znači da je nemoguće pronaći je. Možda je rješenje izvan digitalnih platformi, u povratku stvarnim, ljudskim interakcijama, gdje se istinska povezanost može ponovno obnoviti.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo