Kao dio ulaganja, piše Reuters, Meta će pojačati zapošljavanje u AI sektoru te izgraditi podatkovni centar snage veće od 2 gigavata, što bi bilo dovoljno za pokrivanje značajnog dijela Manhattana.
Kompanija, koja je među najvećim kupcima traženih AI čipova kompanije Nvidia (NVDA.O), planira završiti godinu s više od 1,3 miliona grafičkih procesora te omogućiti oko 1 gigavat računalne snage tokom 2025.
"Ovo će biti ključna godina za umjetnu inteligenciju," napisao je Zuckerberg u objavi na Facebooku.
"Ovo je golem napor, koji će tokom nadolazećih godina pokretati naše osnovne proizvode i poslovanje."
Velike tehnološke kompanije ulažu desetine milijardi dolara u razvoj AI infrastrukture nakon uspjeha OpenAI-jevog ChatGPT-a, navode s Reutersa, prenosi Index.
Najava Mete dolazi samo nekoliko dana nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump objavio da će OpenAI, SoftBank i Oracle osnovati firmu Stargate i uložiti 500 milijardi dolara (476 milijardi eura) u AI infrastrukturu širom SAD-a.
Početkom ovog mjeseca Microsoft je najavio kako planira uložiti oko 80 milijardi dolara (76 milijardi eura) u fiskalnoj 2025. godini u razvoj podatkovnih centara, dok je Amazon izjavio da će njihova ulaganja u 2025. godini premašiti procijenjenih 75 milijardi dolara (71.4 milijardi eura) u 2024.
"Zuckerberg šalje poruku tržištu da ne želi biti drugi u AI utrci. Vrijeme ove najave vjerovatno je povezano s projektom Stargate, što je stvorilo hitnost za slanje ove poruke," izjavio je analitičar D.A. Davidsona, Gil Luria.
Po pisanju Reutersa, dionice Mete porasle su za 1%.
Meta se profilirala kao značajan igrač u AI utrci sa svojim AI chatbotom, pametnim naočalama Ray-Ban i open-source pristupom, koji je razlikuje od konkurencije dopuštajući korisnicima i većini poduzeća besplatno korištenje svojih Llama AI modela.
Zuckerberg očekuje da će AI asistent Mete - dostupan kroz sve njene usluge - služiti više od jedne milijarde ljudi u 2025. godini, u usporedbi s oko 600 miliona mjesečno aktivnih korisnika prošle godine.
(Vijesti.ba)