Ipak, bacanje kugle mu je najdraža disciplina u kojoj je i postao Evropski prvak 1980. godine.
Za Vijesti.ba se prisjetio svojih uspjeha, napornih treninga, a nezaobilazna tema bio je i odnos vlasti naspram sportskih legendi.
Saračević kaže kako mu je zlato sa Evropskog prvenstva najdraži uspjeh.
„Ta medalja mi je nekako najznačajnija jer je to zlato i danas jedino za Bosnu i Hercegovinu u atletskim sportovima. BiH u svojoj historiji ima ukupno tri prvaka Evrope, Marijan Beneš koji je bio prvak Evrope 1973. godine, Ja sam bio prvak 1980. i treći prvak Evrope iz BiH je džudista Amel Mekić koji je zlato osvojio 2011. godine. Zbog svega toga ta mi je medalja najznačajnija. Ponosan sam i na druge medalje, a posebno na učešće na Olimpijskim igrama 1992. godine“, priča nam Saračević.
Da bi postigao ovakve rezultate, Saračević je trenirao osam sati dnevno punih deset godina. Treninzi su bili iscrpljujući pa je tako za jedan trening znao izgubiti po šest kilograma tjelesne mase.
„Da bi postigao ovakve rezultate, rigorozni treninzi su bili jedini put ka uspjehu. Ja sam bio 150% u treningu, samo tako je moguće ostvariti vrhunske svjetske rezultate. U jednom periodu sam dizao po jednom treningu 40 tona tegova. Taj trening je trajao četiri sata. Desetak godina sam radio treninge do osam sati na dan. Četiri sata ujutro, četiri poslijepodne. Treninzi su se sastojali od bacanja kugle, tegova pa ponovo bacanje kugle“, dodaje naš sagovornik.
Saračević je u karijeri bacio kuglu više od 200 hiljada puta, a takvi napori ostavljali su velike posljedice na organizam. Saračević kaže da je snagu vraćao hranom, mnogo hrane.
„Za jedan trening sam gubio po pet šest kilograma mase. Zamislite da smršate šest kilograma za dan. Onda sam oporavljao tijelo hranom. Ja sam za doručak jeo po 30 jaja, plus mlijeko, hljeb, namazi“, ističe Saračević.
Danas je u penziji koju je zaradio u JP Vodovod i kanalizacija Tuzla. Iako je doktor nauka, godinama je radio u ovoj ustanovi sa srednjom stručnom spremom. Zlatan je kroz gotovo cijelu karijeru bio politički sputavan, pa mu je nekoliko puta prije rata zabranjeno da predstavlja Jugoslaviju na olimpijskim igrama. Danas tvrdi da su sportisti u našoj zemlji dosta zanemareni i zaboravljeni.
„Jugoslavija je mnogo ulagala u sport, njenim raspadom, sve zemlje su uzele najbolje iz tadašnjih zakona i nastavile sa ulaganjem u sport ali i u ljude koji su u prošlosti promovisali sport. BiH to nije uradila nikada. Sada imate i u RS-u da zaslužni sportisti imaju doživotnu naknadu za ostvarene izvanredne rezultate, ali Federacija nema. Nadam se da će se to promijeniti i da će se početi izdvajati za sport mnogo više od ovoga sada. Inače će dobri rezultati naših sportista na velikim takmičenjima biti samo san i poneko iznenađenje“, zaključuje Saračević.
Zlatan Saračević je u karijeri dugoj više od 20 godina bio četiri puta prvak Jugoslavije u bacanju kugle, a dva puta u bacanju diska. Dvadeset puta je bio i prvak BiH u bacanju diska, kugle i dizanju tegova.
(Vijesti.ba)