24.01.2025 / 20:00 Ekonomija - Finalizacija teksta

Sprema se moderan zakon o e-trgovini: Donosimo detalje

Federacija BiH uskoro bi trebala dobiti moderan zakon o e-trgovini. Radi se o potpuno novom zakonskom rješenju, koje će, kada se usvoji biti daleko ispred onih koje imaju zemlje u okruženju.

Zakon je u završnoj fazi, a na tekstu su prethodna dva dana radili svi zainteresovani akteri, od velikih i malih trgovaca do poslodavaca, koje su Ministarstvo trgovine FBiH i projekt EU za civilno društvo okupili za jednim stolom na planini Igman, piše Biznis.ba.

“Radi se o federalnom zakonu jer isti nemamo na državnom nivou. Usvojili smo sve evropske direktive i ugradit ćemo ga u tekst ovog zakona, tako da bi pored same dobrodobiti potrošača, trgovaca i građana, ovim omogućili pristup evropskim trgovinama za razvoj E-trgovine, koji ima sve veći zamah u ukupnom poslovanju društva“, kaže Hasičević.

Dodaje da su na radnom sastanku došli do nacrta teksta, o kojem se sada raspravljalo. Federalno ministarstvo je od početka uvelo praksu da svi socijalni partneri učestvuju u tome, organizacija civilnog društva, organizacije vlade inspektorata, porezne uprave...

„Osnovna tri cilja koja smo sebi postavili da riješimo probleme: Sivo tržište – prema nekim analizama koje smo radili sa nadležnim kontrolnim organima, došli smo do nekih projekcija između nekih 200-300 miliona postoji. Teško je doći do nekih egzaktnih podataka jer je to tržište neregulisano; Zaštita potrošača jer najveći broj žalbi i trgovačkih prevara je preko e-platofrmi; Da obezbijedimo konkurentnost naših preduzeća, da jasno formulišemo načine i prava u e-trgovini“, kaže Hasičević.

On je ukazao i na problem platformi koje ulaze na tržište putem društvenih mreža poput Temu i Sheina.

„Mi pokušavamo da nađemo modele i načine, s obzirom na složenu zakonsku regulativu i složenu uređenost države. Pokušat ćemo i takvu vrstu trgovine staviti pod neki nadzor. Činjenica je da te velike platforme zauzimaju veći dio tržišta, ali da ne plaćaju bilo kakve poreze“, navodi Hasičević.

Projekcija je da zakon u drugoj polovini ili do kraja februara prođe Vladu i da se u formi Nacrta uputi u parlamentarnu proceduru. S tim u vezi, možemo očekivati usvajanje krajem marta ili početak aprila.

Jasmin Marić, voditelj prodaje i poslovnog razvoj OLX, kaže da se radi o potpuno novom zakonu, zakonu koji reguliše jednu temu koja je dosad bila praktično neregulisana.

„Mi kao akter predstavljamo trgovce, asocijaciju za internet trgovinu Ecomm u BiH, koja broji preko 100 aktivnih članova, biznisa koji se bave online trgovinom. Zakon tretira digitalno poslovanje, ne samo u smislu roba već i usluga. Tretira razne aspekte od same registracije učesnika u kupoprodaji, zaštite potrošača i njihovih prava, transfer, logistiku i kretanje roba, registraciju učesnika i na strani kupaca i prodavaca i nešto što bi na kraju trebalo da unaprijedi kvalitet i na strani kupca i na strani prodavca kada je u pitanju ova grana trgovine“, kaže on i dodaje:

- Mi sad imamo priliku da za razliku od regije koja ima ove zakone, a koji su možda zastarjeli u međuvremenu donesemo jedan moderan i aktuelan zakon koji će omogućiti unapređenje u praksi na našem tržištu. To što se dešava sa kineskim ponuđačima roba na našem tržištu je nešto što je Zapad ili Evropa osjetila prije izvjesnog vremena. Ni oni nemaju određene i definisane stavke. Mi možemo ponuditi carinsku stopu lokalnih trgovaca koji su registrovani i posluju legalno ili nekih stranih prodavača koji kroz svoje poslovne modele privilegovano iako sufinansirano od vlastite države uzimaju ogroman dio kolača i na neki način kreiraju nelojalnu konkurenciju sa te strane.

Igor Stojanović koji vodi projekt EU za civilno društvo, navodi da je to projekat tehničke asistencije koje se uz finansiranje delegacije EU fokusira na podršku vladama svih nivoa da unaprijede saradnju sa organizacijama civilnog društva u procesu donošenja odluka.

„U tom smislu pruža se tehnička asistencija i Ministarstvu trgovine da zajedno sa organizacijom civilnog društva rade na izradi novog društva E-trgovine. Projekat EU za civilno društvo pokušava promijeniti postojeću praksu i učiniti učešće civilnog društva i naših odluka efikasnijim i vidljivim. Mi pokušavamo stvoriti jedan okvir u kome će javne institucije organizacije civilnog društva efektivno sarađivati, bilo na izradi novih zakona, implementaciji postojećih ili nekih drugih priorreita koji se tiče donošenja ove politike“, kaže Stojanović.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo