Američki biznismen Frank McCourt otvoren je za udruživanje s drugim kupcima u pokušaju preuzimanja američkih operacija kineskog TikToka, što se procjenjuje da je posao vrijedan 20 milijardi dolara, a jedini mu je uvjet da ima kontrolu nad tom imovinom, rekao je za Reuters na marginama Svjetskog ekonomskog foruma.
Milijarder je odbio dati pojedinosti o svojim izvorima financiranja.
- Ovdje nije problem kapital. Ovdje se radi o čekanju da (TikTokov vlasnik) ByteDance ili kineska vlada donesu odluku o budućnosti američkog TikToka, rekao je McCourt.
Njegova ponuda uslijedila je nedugo nakon što je američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak potpisao izvršnu naredbu kojom se odgađa provedba zabrane rada te popularne aplikacije za kratke videozapise u kineskom vlasništvu za 75 dana.
Trump je ove sedmice također rekao da bi "želio da Sjedinjene Države imaju 50 posto vlasničkog udjela u zajedničkom ulaganju" u TikToku te da je otvoren za to da milijarderi Elon Musk ili Larry Ellison, predsjednik Oraclea, kupe tu aplikaciju za društvene mreže.
McCourtova lobistička grupa Project Liberty podnijela je ponudu za kupnju američke imovine TikToka početkom januara, s planovima za pokretanje aplikacije na tehnologiji grupe koja ima za cilj omogućiti korisnicima da odaberu kako će se njihovi podaci koristiti i dijeliti.
TikTok je podnio tužbu kako bi blokirao zabranu poslovanja u SAD-u, ali ju je američki Vrhovni sud potvrdio prošlosedmičnom odlukom.
Mogućnost stjecanja vlasništva nad jednom od najpoznatijih svjetskih platformi za dijeljenje videa ili barem njezinom publikom u SAD-u, privukla je dugački popis ljudi i pravnih subjekata iz svijeta financija, tehnologije i zabave.
Mnogi u Trumpovoj orbiti ili s bliskim vezama s američkim predsjednikom zainteresirani su za TikTok otkako je američka zabrana postala mogućnost pod administracijom predsjednika Joea Bidena.
Bivši ministar financija Steven Mnuchin rekao je u martu da uspostavlja konzorcij ulagača koji bi kupili TikTok.
Interes su dosad iskazali brojni, od glavnog izvršnog direktora Kingdom Holdinga, investicijske firme princa Saudijske Arabije Alwaleeda Bin Talala, koja je prethodno bila veliki ulagač u ono što se tada zvalo Twitter, do konzorcija američkih investitora uključujući Jimmyja Donaldsona, poznatijeg po online personi "MrBeast."
Ali, za što se zapravo natječu da kupe i dalje je misterij, a to je i važnije pitanje od onoga kako će potencijalni ponuđači namaknuti kapital kojim bi financirali tu transakciju.
Postojeći ulagači u TikTok zainteresirani su za prenošenje djelomičnih ili svih udjela u tom poslu, prema McCourtu, što potencijalno smanjuje kapital potreban za realizaciju kupnje, koja bi mogla dosegnuti i 20 milijardi dolara i to bez uključivanja TikTokovog algoritma.
Na sastanku s odborom Zastupničkog doma američkog Kongresa o Kini ranije ove sedmice, McCourt je dobio uvjeravanja da su zastupnici s obje strane političkog spektra u SAD-u predani osiguravanju promjeni vlasništva.
- Imam vrlo jasan dojam da je Kongres prilično jedinstven u provođenju zakona, koji će proizvesti ili zabranu rada ili prodaju američkog TikToka, kazao je McCourt.
McCourtu, koji je rekao da nikada nije koristio TikTok, najprivlačnija imovina u toj aplikaciji su korisnici, podaci i brend.
Njegova ponuda za TikTok ne uključuje kupnju algoritma za TikTokov sustav preporuka, koji je u centru popularnosti aplikacije.
On želi 170 miliona američkih korisnika TikToka na svojoj platformi Project Liberty s digitalnom infrastrukturom u SAD-u te očekuje da bi njihova migracija mogla biti dovršena u roku od godinu dana ako se postigne dogovor.
- Ne radi se samo o tome ko će platiti najviše novca. Ovdje se radi o tome ko može udovoljiti vrlo strogim kriterijima postavljenim u zakonu i od strane Vrhovnog suda, ustvrdio je.
(Vijesti.ba)