23.01.2025 / 13:42 Svijet - Postoji osnovana sumnja

Međunarodni krivični sud traži hapšenje talibanskih vođa zbog nasilja nad ženama

Međunarodni krivični sud traži hapšenje talibanskih vođa zbog nasilja nad ženama
Foto: Arhiv

Međunarodni krivični sud (ICC) traži naloge za hapšenje lidera Talibana zbog navodnih zločina zasnovanih na rodu, dok grupa nastavlja s represijom prava žena u Afganistanu.

U izjavi od četvrtka, glavni tužilac ICC-a rekao je da postoje osnovane sumnje da "vrhovni lider Talibana, Haibatullah Akhundzada, i glavni sudija 'Islamskog Emirata Afganistan', Abdul Hakim Haqqani, snose krivičnu odgovornost za zločin protiv čovječnosti progona na osnovu roda."

"Moje kancelarije zaključile su da su ova dva afganistanska državljanina krivično odgovorna za progon afganistanskih djevojaka i žena, kao i osoba koje su Talibani smatrali da ne odgovaraju njihovim ideološkim očekivanjima o rodnom identitetu ili izražavanju, te osoba koje su Talibani smatrali saveznicima djevojaka i žena", rekao je glavni tužilac ICC-a, Karim Khan.

Zahtjevi za naloge za hapšenje koje je podnio tužilac ICC-a još uvijek moraju biti odobreni od strane sudije. Ako nalog bude odobren, sud sa sjedištem u Nizozemskoj nema vlastiti mehanizam za sprovođenje i oslanja se na podršku zemalja potpisnica za izvršenje hapšenja, piše CNN.

"Vijest da će ICC poduzeti akciju protiv Talibana daje nam nadu da naši glasovi nisu zaboravljeni – da svijet još uvijek čuje naš poziv za jednakost i pravdu", izjavila je afganistanska aktivistkinja koja pruža osnovne časove pismenosti djevojčicama u ruralnom Afganistanu, uz teška ograničenja, za CNN. Zatražila je da se njeno ime ne objavljuje zbog straha od odmazde.

Otkako su Talibani ponovo preuzeli kontrolu nad Afganistanom u augustu 2021. godine, žene i djevojke su zapravo izbrisane iz javnog života.

Vlada Talibana se prvobitno predstavljala kao umjerenija verzija grupe koja je vladala tokom 90-ih, čak su tvrdili da će dozvoliti ženama da nastave svoje obrazovanje.

Umjesto toga, ta grupa je izvršila zaokret i zabranila ženama odlazak na univerzitete, zatvorila srednje škole i salone ljepote, te zabranila ženama da rade u nevladinim organizacijama, uključujući Ujedinjene nacije.

Jedan od najnovijih dekreta talibanske vlade nalaže da se nove zgrade ne smiju graditi sa prozorima kroz koje se mogu vidjeti žene. Postojeće zgrade sa prozorima moraju biti zazidane ili prekrivene. "Vidjeti žene kako rade u kuhinjama, na dvorištima ili skupljaju vodu sa bunara može dovesti do nemoralnih radnji", rekao je Zabihullah Mujahid, portparol vlade.

Organizacija za ljudska prava Human Rights Watch (HRW) pozdravila je naloge za hapšenje u četvrtak, nazivajući ih "podsjetnikom da pravda može pobijediti."

"Talibani sistematski uskraćuju ženama i djevojčicama Afganistana njihova osnovna prava posljednje tri i po godine. Vrijeme je da odgovaraju za ove povrede", izjavila je Fereshta Abbasi, istraživačica HRW-a za Afganistan, za CNN.

"Također se nadamo da će ICC proširiti svoju istragu na druge teške zloupotrebe, uključujući one koje su počinile međunarodne vojne snage i Islamska država u Afganistanu", dodala je.

Nijedna zemlja formalno ne priznaje Talibane kao legitimne vladare Afganistana, ali neke države, poput Rusije, Kine i Pakistana, uspostavile su diplomatske odnose s ovom grupom.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo