Potom je, saznaje N1 Hrvatska, zemlja zatražila obrazoloženje te iskazala oštar protest zbog ponašanja prema pet hrvatskih državljanki u Srbiji.
Notu je, piše Index, još u srijedu najavio ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
"Uputit ćemo protestnu notu, upoznat ćemo delegaciju Evropske unije u Beogradu o postupanju srbijanskih vlasti i njihovom ponašanju kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane", naveo je.
"Sistemski ćemo prikupiti sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana i o tome ćemo upoznati Evropsku komisiju i poljsko predsjedanje (EU) i, naravno, revidirat ćemo preporuku o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju", dodao je.
Grlić Radman je pojasnio da će se preporuka MVEP-a o putovanju u susjednu zemlju mijenjati radi zaštite i sigurnosti Hrvata.
"Koliko vidim, sigurnost je upitna", naveo je šef hrvatske diplomatije.
Ministar je istakao da su hrvatske državljanke išle na radionicu Erste banke i da su "privedene bez ikakvog objašnjenja", dodavši da ima informaciju da se isto dogodilo i rumunskim i irskim državljanima.
Podsjetimo, pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih udruženja koje su u Beogradu učestvovale na radionicama u organizaciji Erste Stiftunga, provelo je dobar dio noći u beogradskoj policiji, koja ih je na kraju jučer ujutro protjerala iz Srbije te im zabranila ulazak u zemlju na godinu dana, objavio je ranije Jutarnji list.
U rješenju koje su im izdali kao uzrok deportacije navedeni su "razlozi zaštite sigurnosti Republike Srbije i njenih građana".
Kako je za Jutarnji ispričala historičarka umjetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, koja je na radionicama predstavljala kustoski kolektiv "Što, kako & za koga/WHW", radionice su trajale dva dana, u ponedjeljak i utorak, a učestvovalo je 15-ak osoba iz Hrvatske, Rumunije, Slovenije, BiH i Sjeverne Makedonije.
"U lobiju su nas dočekali muškarci u civilnoj odjeći koji su nam prišli, na sekundu pokazali značke te rekli da su policajci za strance i da ćemo morati s njima u stanicu.
Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to učiniti. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumente i naložili nam da čekamo u lobiju", kazala je Kovačić. Nakon otprilike sat vremena muškarci su se vratili te, dvoje po dvoje, odvodili učesnike radionica u stanicu.
"Doveli su nas u stanicu, tamo je već bila većina naših kolega s radionica. Odvodili su ih na ispitivanje koje je trajalo po sat vremena. Kasnije su mi ispričali da su ih ispitivali koju su srednju školu završili, koji fakultet, za koje udruge rade, ko ih financira, o čemu je bila radionica, šta su oni konkretno radili, jesu li se s kim nalazili u Beogradu i zašto itd.", priča Kovačić.
Kad je došao red na nju i još dvije kolegice iz Hrvatske, nastavlja, već je bilo gotovo 4 sata ujutro. Pozvali su ih u sobu, no nisu ih, kaže, ništa pitali jer im je završavala smjena.
"Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo. Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu te ih molila da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nam par rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da 'ugrožavamo bezbjednost Republike Srbije', da u roku od 24 sata trebamo napustiti državu i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana", kaže Kovačić.
Iscrpljena i premorena, kaže, potpisala je dokument jer je samo željela otići - i iz stanice i iz Srbije.
Ovo nije prvi put da hrvatski državljani doživljavaju neugodnosti u Srbiji. Srpski tabloidi već su krajem prošle godine špijunima proglasili dvadesetak studenata zagrebačkog FER-a koji su stigli u Beograd u posjetu svojim kolegama, objavljujući njihove fotografije u medijima.
Autobus sa studentima zagrebačkog FER-a, koji su posjetili kolege sa srodnog fakulteta u Beogradu i učestvovali na zabavi u beogradskom Klubu studenata tehnike, zaustavljen je na izlasku iz Srbije.
Nakon tri dana intenzivnog medijskog pritiska na granici im je uručen neobičan "poklon" - rakija na koju je zalijepljena bizarna poruka - poziv da "ponovno dođu i pozdrave kolege iz SOA-e".
Prošle sedmice je i Vojislav Šešelj, pravosnažno osuđeni ratni zločinac i nekadašnji politički mentor sadašnjeg predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, u emisiji Informera objavio ličnu kartu hrvatskog novinara medija Telegram Mateja Devčića, navodeći i u kojem je hotelu odsjeo.
Devčić je u Srbiji boravio kako bi izvještavao o studentskim protestima. Šešelj je tokom TV gostovanja iznio imena i prezimena još nekoliko osoba uz prikaz njihovih hrvatskih ličnih karti, također ih povezujući s protestima.
Može se pretpostaviti da su objavljene lične karte skenirane pri prelasku granice i onda proslijeđene Vučićevom omiljenom tabloidu Informeru za nastavak kampanje zastrašivanja, koju provode režimski mediji u Srbiji, optužujući učesnike protesta za saradnju s hrvatskim tajnim službama.
(Vijesti.ba)