22.01.2025 / 12:02 BiH - Tužna godišnjica

Sjećanje na masakr na Alipašinom Polju: Dan kada su zločinci ubili šestero djece na sankanju

Delegacija Kantona Sarajevo položila je cvijeće i odala počast na mjesto masakra u ulici Bosanska kod broja 4, na Alipašinom Polju. Na tom mjestu je prije 31 godinu od agresorske granate ubijeno šestero djece, dok ih je isto toliko teže povrijeđeno.

Tog kobnog dana ubijeni su: Indira Brković (11 godina), Jasmina Brković (4 godine), Mirza Dedović (8 godina), Danijel Jurenić (10 godina), Nermin Rizvanović (12 godina) i Admir Subašić (8 godina).

Obraćajući se prisutnima u ime delegacije Kantona Sarajevo, u kojoj su bili i skupštinski zastupnici Jasmin Šaljić i Vedrana Vujović, predstavnik Ministarstva saobraćaja Mirzet Sarajlić kazao je da se danas prisjećamo jednog od najmračnijih trenutaka u historiji opsade Sarajeva.

"Prije 31 godinu s položaja Vojske RS ispaljena je granata koja je odnijela živote i ubila šestero djece, te ranila još šest naših malih sugrađana, a bili su na sankanju... Obilježavanjem ovog tužnog dana ne samo da odajemo počast ubijenoj djeci, već šaljemo poruku koju nećemo zaboraviti. Ova mjesta sjećanja nisu samo podsjetnici na patnju već i upozorenja za budućnost. Ova opomena je jednostavna: nikada ne dozvoliti da se ovakvi zločini ponove, ni ovdje ni bilo gdje drugdje“, naveo je Sarajlić.

Podsjetio je da je Sarajevo preživjelo najdužu opsadu modernog doba, opsadu koja nije pravila razliku između svojih žrtava - nisu se birale godine, spol, vjera ili nacija. Izgubljeno je više od 12.000 života, među njima 1.601 dijete. Ove brojke, kako je naveo, nas ne smiju zavarati i svaka od njih predstavlja ime, lice, priču i neizmjernu tugu porodica.

"Pravda je naš dug prema žrtvama. Za zločine počinjene u Sarajevu međunarodni sudovi su osudili tek mali broj odgovornih Stanislava Galića, Dragomira Miloševića i Ratka Mladića. Presude su važne, ali same po sebi nisu dovoljne. Pravda nije samo u kaznama pravda je i u priznavanju istine, u borbi protiv negiranja i u našoj nepokolebljivoj odlučnosti da učimo nove generacije o ovim događajima. Govoriti o pravdi znači govoriti i o budućnosti. Bosna i Hercegovina mora biti izgrađena na idejama mira, zajedničkog života i međusobnog uvažavanja. Nema stabilne budućnosti bez istine. Poricanje ovakvih zločina ne negira samo prošlost, ono sabotira budućnost. Zato moramo insistirati na istini, jer samo istinom gradimo povjerenje, a povjerenje je temelj svakog zajedničkog života“, poručio je Sarajlić.

U izjavi za medije Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995. kazao je da je na ovome mjestu na današnji dan 1994. godine počinjen jedan od najtežih zločina nad djecom u toku opsade grada.

"Zločinci su ovdje ubili šestoro i ranili šestoro djece u toku njihove igre. Oni su vozili sanke, nisu vozili borbena vozila. Sve to dovoljno govori da su zločinci s namjerom ubijali djecu, kako ovdje, tako i na mnogim drugim mjestima. To potvrđuju i tri ispaljene granate, kako bi potvrdili zločin koji su počinili“, naveo je Grabovica.

Naglasio je važnost njegovanja kulture sjećanja, kako bi mladi znali šta se dešavalo tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Izrazio je ogorčenje nekažnjavanjem zločinaca i nepostojanjem optužnica za stravične zločine nad djecom u toku opsade grada.

Osim delegacije KS, cvijeće su položili i počast odali i članovi porodica, prijatelji, komšije te predstavnici udruženja i institucija.

(Vijesti.ba) 

Izdvajamo