19.01.2025 / 14:23 BiH - Rješenje postoji

Kada će Kanton Sarajevo konačno urediti odlaganje kabastog otpada

 

Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, poznat po svojoj bogatoj historiji i kulturi, svake godine privlači sve veći broj turista.

Kako bi zadržao titulu jedne od najpoželjnijih svjetskih destinacija 2025. godine i učinio ga mjestom ugodnog življenja za svoje stanovnike i uređenog okoliša, grad mora osigurati da njegove ulice budu čiste i uredne.

No, uprkos naporima za postizanje zadovoljavajućeg nivoa čistoće grada, izazovi su brojni, a problem odlaganja kabastog otpada predstavlja ozbiljan izazov. Rješenje itekako postoji.

Nedostaci sistema

U Kantonu Sarajevo organizuju se dvije glavne akcije odlaganja kabastog otpada godišnje, i to jedna proljetna i jedna jesenja. Ove akcije su svakako potrebne i pohvalne te omogućuju građanima da se bez većih problema i napora riješe velikih količina otpada u predviđenim terminima u svojim mjesnim zajednicama. Za ovu akciju, odgovorno je preduzeće KJKP Rad.

Međutim, i pored ovog sistema rada, javlja se ozbiljan problem: neodgovorni pojedinci, čiji broj nije zanemariv, ne poštuju predviđene termine za odlaganje kabastog otpada i ostavljaju otpad mimo tih termina, po nepisanom pravilu na neprikladnim mjestima. Ovakvo ponašanje ne samo da narušava lice glavnog grada, već i predstavlja ozbiljan ekološki problem. Stari kauči, fotelje, madraci, wc šolje nerijetko su odloženi na brojnim ulicama.

Prema važećim pravilima, građani koji žele odložiti kabasti otpad izvan predviđenih termina dužni su organizovati vlastiti prevoz do skladišta RAD-a. Nažalost, brojni građani se ne pridržavaju tih pravila pa kabasti otpad biva odložen na ulicama, trotoarima ili drugim neadekvatnim mjestima.

"Zeleni policajci", čija je odgovornost da prate takvo ponašanje i pronađu krivce i izreknu im odgovarajuće kazne, čime bi se smanjila neodgovornost pojedinaca, sudeći po prizorima sa terena ne rade svoj posao.

Ovi policajci, plaćeni iz džepa poreznih obveznika i platiša KJKP-a Rad imaju važnu ulogu u održavanju gradske čistoće.

Zeleni policajci su obavezni da utvrde identitet osoba koje zagađuju okolinu i narušavaju izgled i čistoću grada te da ih kazne.

Nažalost, očito ne rade svoj posao iako plate primaju niti su kazne dovoljno stroge te se sistem za sprovođenje kazni ne primjenjuje onako kako građani očekuju i zahtijevaju.

Ovo predstavlja veliki problem, jer bez odgovarajuće kontrole i kazni, odlaganje otpada mimo predviđenih termina postaje sve učestalije, i ruglo i opasnost.

Šutnja ekoloških organizacija i uloga institucija

Iako brojna ekološka udruženja i organizacije zagovaraju zaštitu okoliša i odgovorno ponašanje, u Sarajevu se čini da na ovaj problem prečesto ostaje šutnja. Iako postoje jasni zakoni i pravila, organizacije koje se bave zaštitom okoliša nisu dovoljno glasne u pozivanju na odgovornost građana i institucija. Ili se uopće ne oglašavaju.

Ovaj nedostatak reakcije od strane onih koji bi trebali biti zaštitnici okoliša ukazuje na očit nedostatak stvarne volje za rješavanje problema.

Potaknuti ovim problem, mnogi građani smatraju da bi gradske opštine trebale uvesti dodatne mjere, poput određivanja specifičnih lokacija za odlaganje kabastog otpada tokom cijele godine.

Na taj način bi se olakšalo upravljanje otpadom i smanjilo njegovo neredovno i nepropisno odlaganje.

Čist grad je odgovornost svih

Bitno je istaći svakako da odgovornost za očuvanje čistoće ne leži samo na institucijama, već i na svakom pojedincu.

A iskustva pokazuju da se svijest građana pa i ekološka, najbolje budi i društvo uredi kada ih se za počinjene prekršaje opomene po "džepu", pravovremeno i značajnim iznosom.

Znamo li da je kazna za parkiranje vozila na zelene površine i do 700 KM, čini se da je rješenje tu, samo da oni koji primaju platu napokon počnu istu i da istinski zarade.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo