Racije za pritvaranje i deportaciju migranata koji žive u SAD bez dozvole počet će prvog punog dana nove Trumpove administracije, javljaju američki mediji.
Operacije - kojima prijeti "granični car" Donalda Trumpa Tom Homan - mogle bi početi u Chicagu, gradu s velikom populacijom migranata, već u utorak, pišu New York Times i Wall Street Journal.
Trump je rekao da će nadgledati najveći program deportacije u historiji SAD. U intervjuu za Fox News ove sedmice, Homan je obećao "veliku raciju" širom zemlje. On je ranije rekao da će Chicago biti "nulta tačka" za masovne deportacije .
Agencija za imigraciju i carinu (ICE) stalno deportuje ilegalne migrante. Međutim, očekuje se da će operacija za koju se očekuje da će pokrenuti nakon Trumpove inauguracije u ponedjeljak 20. januara 2025. godine biti usmjerena na takozvane gradove "utočišta" koji ograničavaju saradnju sa saveznim službenicima za imigraciju.
Uz Chicago, New York City i Los Angeles su među desetinama američkih gradova koji su usvojili politiku "utočišta".
"21. januara, tražit ćete puno ICE agenata u vašem gradu koji traže kriminalce i članove bandi", rekao je Homan na republikanskom skupu u Čikagu prošlog mjeseca. "Računajte na to. To će se dogoditi."
New York, Los Angeles, Denver i Miami također bi trebalo da budu meta racija, piše Wall Street Journal, pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa planovima.
Pod demokratskim predsjednikom Joeom Bidenom, ICE je općenito davao prioritet hapšenju ilegalnih migranata koji su bili ozbiljni kriminalci, nedavno su prešli granicu ili su predstavljali prijetnju nacionalnoj sigurnosti. Iako je Trumpov tim signalizirao da će početi s migrantima koji su počinili zločine, svi ilegalni migranti - uključujući i one koji su živjeli i radili u SAD-u dugi niz godina i nemaju kriminalnu povijest - vjerojatnije će biti uhapšeni i deportovani.
Očekuje se da će se imigracione racije na gradilištima gdje se često zapošljavaju migranti bez dokumenata nastaviti, nakon što ih je Bajdenova administracija prekinula, navodi CBS News, BBC-jev američki partner. Uoči očekivanog zaoštravanja američke politike, sve više radnika migranata na farmama traži savjete o postupanju sa službenicima za imigraciju i dodjeli privremenih staratelja za svoju djecu.
"Administracija još nije položila zakletvu, ali ljudi se već boje", rekao je za agenciju Reuters Sarait Martinez, izvršni direktor Centro Binacional para el Desarrollo Indígena Oaxaqueño, koji podržava meksičke poljoprivrednike u Kaliforniji.
Osim što je obećao da će deportovati milione ilegalnih migranata i prijeti racijama na radnom mjestu, neki izvještaji sugeriraju da bi Trump također mogao ukinuti dugogodišnju politiku zbog koje su crkve zabranjene za hapšenja ICE-a .
Međutim, predstojeće racije će vjerovatno predstavljati značajne poteškoće za zvaničnike - sa ograničenim prostorom za pritvor za pritvorenike. U isto vrijeme, očekuje se da će američki zakonodavci sljedeće sedmice usvojiti Zakon Laken Riley - nazvan po studentu kojeg je prošle godine u Georgiji ubio Venecuelanac koji je prethodno uhapšen zbog krađe u radnji.
Predloženi zakon zahtijevat će od savezne vlade da pritvori migrante koji ilegalno žive u SAD-u koji su osumnjičeni za kriminalne aktivnosti - čak i ako nisu optuženi za bilo kakav zločin.
(Vijesti.ba.)